Wydawca treści
MONITORING WYBRANYCH GATUNKÓW I LASÓW HCVF
Nadleśnictwo Mrągowo prowadzi regularny monitoring wybranych elementów przyrodniczych w celu uniknięcia działań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne ze szczególnym uwzględnieniem ekosystemów leśnych.
Monitoring form ochrony przyrody (HCVF 1.1.a, 2):
Formy ochrony przyrody 2023 r.
Formy ochrony przyrody 2022 r.
Formy ochrony przyrody 2021 r.
Formy ochrony przyrody 2020 r.
Formy ochrony przyrody 2019 r.
Formy ochrony przyrody 2018 r.
Formy ochrony przyrody 2017 r.
Formy ochrony przyrody 2016 r.
Formy ochrony przyrody 2015 r.
Formy ochrony przyrody 2014 r.
Formy ochrony przyrody 2013 r.
Formy ochrony przyrody 2012 r.
Formy ochrony przyrody 2011 r.
Formy ochrony przyrody 2010 r.
Monitoring stanowisk rzadkich i chronionych gatunków roślin:
Wykaz gatunków w 2015 r.
Wykaz gatunków w 2014 r.
Wykaz gatunków w 2013 r.
Wykaz gatunków w 2012 r.
Wykaz gatunków w 2011 r.
Wykaz gatunków w 2010 r.
Najnowsze aktualności
ZIMA BEZ MROZU
ZIMA BEZ MROZU
Jest już połowa stycznia, środek kalendarzowej zimy, śniegu nie widać, a mrozu nie czuć. Tegoroczna zima mimo zapowiedzi amerykańskich i brytyjskich naukowców o "zimie trzydziestolecia" dalej się nie sprawdzają. Znajdując się na północno- wschodnim terenie Polski, na tak zwanym „biegunie zimna” średnie temperatury zimą były zawsze minusowe, a temperatury podczas dnia dochodziły nawet do – 30 stopni. W tym roku zima jest zaskakująco ciepła. Od nowego roku temperatura ledwo spada poniżej 0, a mrozu podczas dnia nie widać i nie czuć.
A co się dzieje z przyrodą? Na terenie naszego nadleśnictwa już można zaobserwować kwitnącego wawrzynka, czy pylące na żółto kwiaty leszczyny. Jeżeli temperatura się utrzyma to drzewka zaczną puszczać liście, a gdy przyjdą mrozy wszystkie liście zaczną obumierać. Najniebezpieczniejsze będzie to dla roślin jednorocznych dla których nie będzie już żadnego ratunku. A co ze zwierzętami? Zwierzęta zapadające w „sen zimowy” mogą się wybudzić. Póki nie ma śniegu i mrozu, zwierzęta znajdą sobie coś do jedzenia, lecz gdy przyjdzie zima mogą sobie nie poradzić. W środkowej Polsce już było słychać klangor żurawi. Taka pogoda może wpłynąć na gody ptasie i szybsze siadania na jaja co może być niebezpieczne w przypadku pojawienia się mrozów. Pamiętajmy, że jeśli ktoś zobaczy wędrującego jeża, warto zgłosić to do odpowiednich organizacji. W naszej dyrekcji znajdują się 2 ośrodki w których leśnicy pomagają zwierzętom (Nadleśnictwo Olsztynek, Nadleśnictwo Olsztyn).
Czy takie ciepłe zimy są normalne? Wiemy, że dużo wyższe temperatury notowano już w przeszłości. Prawie 30 lat temu 17 stycznia temperatura sięgnęła 17 stopni. Bardzo ciepło było również w 2007 roku 18 stycznia w Opolu termometry pokazały prawie 16 stopni. Wiemy jednak, że takie anomalnie pogodowe stanowią zagrożenie dla naszej przyrody.