Aktualności Aktualności

Powrót

JESIENNY SZPALER LIPOWY

JESIENNY SZPALER LIPOWY

Jesień to dobry czas na sadzenie drzew ze względu na warunki pogodowe oraz ograniczone o tej porze roku funkcje życiowe drzew. Dnia 25 października 2020 r.  w Wilkowie odbyło się uroczyste sadzenie drzewek lipy z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Przez wielu historyków Bitwa Warszawska 1920 roku jest uznawana za 18-stą przełomową bitwę w historii ludzkości. Zatrzymała marsz bolszewickiej rewolucji na państwa Zachodniej Europy oraz zadecydowała o niepodległości Polski.

Po uroczystej mszy świętej, lipy zostały posadzone przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkowie. Sadzenia dokonał proboszcz ks. Wojciech Ciarkowski, zaproszeni goście i parafianie. Na pamiątkę również został odsłonięty obelisk upamiętniający tamto wydarzenie. Wszyscy uczestnicy i organizatorzy uroczystości otrzymali list od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, podkreślający jak ważne dla ludzkości było zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej. Mrągowscy leśnicy przekazali „ Akt posadzenia drzewek lipy” podpisany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Pana Adama Roczniaka. Sadzonki drzewek lipy wyhodowane zostały w szkółce leśnej Święta Lipka Nadleśnictwa Mrągowo z nasion pobłogosławionych przez Papieża Franciszka podczas pielgrzymki olsztyńskich leśników do Watykanu w 2017 roku.

Lipa to drzewo cenione nie tylko za swoje właściwości, ale także historię z nią związaną. Drzewo to było uznawane w wielu europejskich krajach jako święte. Istniał zwyczaj, że młoda para biorąc ślub sadziła lipę na miedzy aby zapewnić zgodę miedzy rodzinami. Nasi południowi sąsiedzi- Czesi, Słowacy i Słoweńcy uznają lipę za swoje drzewo narodowe. Wizerunek drzewa lipy widnieje na wielu herbach i flagach. W tradycji chrześcijańskiej łączono drzewo lipy z Matką Boską. Historia mówi, że Matka Boska ukryła się przed oprawcami w jej konarach. Do dziś można spotkać kapliczki stojące pod tym drzewem.

Niektóre egzemplarze tego gatunku dożywają nawet kilkuset lat. Najstarsza polska lipa rosła w Cielętnikach i prawdopodobnie żyła około 600 lat, mierząca około 30 m wysokości o obwodzie sięgającym ponad 11 m. Niestety w 2017 roku została zniszczona przez huragan. Drewno lipy cenione jest w rzeźbiarstwie, a jej kwiaty w ziołolecznictwie. Zebrane kwiaty lipy mają wiele właściwości leczniczych zwłaszcza przy przeziębieniach. Ma właściwości moczopędne i przeciwgorączkowe, a także uspokajające. Zawiera wiele witamin, składników mineralnych i dużo substancji prozdrowotnych.

Lipa występuje w składzie gatunkowym lasu i możemy spotkać ją w lesie wśród innych drzew. Dzięki kwitnieniu lipa zapewnia pożywienie wielu owadom zwłaszcza dzikim pszczołom.

W setną rocznice wielkiego zwycięstwa polskiego oręża, w Wilkowie przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa posadzono szpaler lip, który jest świadectwem naszej pamięci i szacunku do historii.


Nadleśnictwa i inne

 

Zakup gruntów

 

Mapa lasów

Mapa lasów