Wydawca treści Wydawca treści

Zaproszenie do Zespołu Lokalnej Współpracy

Zaproszenie do Zespołu Lokalnej Współpracy

Nadleśnictwo Mrągowo serdecznie zaprasza wszystkie zainteresowane osoby, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, jednostek samorządów terytorialnych oraz instytucji administracji publicznej, zainteresowanych problematyką zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej, do udziału w pracach konsultacyjnych w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy (ZLW) podczas prac tworzenia Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Mrągowo na lata 2027 – 2036. ZLW będzie organem opiniodawczo – doradczym.

Zadaniem Zespołów Lokalnej Współpracy będzie prowadzenie dialogu społecznego, wymiany informacji, konsultowania projektów lokalizacji lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz planu niezbędnych działań gospodarczych i ochronnych zmierzających do ich bezpiecznego udostępniania w trakcie obowiązywania Planu Urządzania Lasu 2027-2036.

Nabór do Zespołu Lokalnej Współpracy będzie prowadzony w terminie do 11 października 2024 r. Udział w ZLW jest dobrowolny i ma charakter nieodpłatny.

  1. Po zakończeniu procedury naboru, Nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo:
  1. organizuje i przeprowadza pierwsze spotkanie, podczas którego następuje zawiązanie się Zespołu Lokalnej Współpracy,
  2. sporządza i podpisuje pisemną deklarację proponowanych członków ZLW wyrażających ich zgodę na pracę w Zespole (na podstawie podpisanego listu intencyjnego),
  3. przedstawia i omawia między innymi:
  • główną ideę spotkania,
  • pracowników nadleśnictwa biorących udział w spotkaniu ZLW,
  • omawia czym jest PUL,
  • omawia cel spotkania oraz rolę uczestników w tworzeniu nowego PUL,
  • ogólne ramy czasowe tworzenia PUL i pracy ZLW
  1. Po pierwszym spotkaniu, Nadleśniczy przekazuje do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, wniosek zawierający:
  1. listę proponowanych instytucji i osób wchodzących w skład ZLW,
  2. podpisany list intencyjny i deklaracje członków ZLW
  1. Ostateczną decyzję w sprawie zawiązania i powołania ZLW podejmuje Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, na mocy Decyzji lub Zarządzenia.
  2. Zmiany w składzie Zespołu są możliwe po wcześniejszym poinformowaniu Dyrektora RDLP wraz z podaniem uzasadnienia oraz zaakceptowaniu zmian
  3. Organizacją pracy Zespołu dotyczącą w szczególności tematyki poruszanej na spotkaniach oraz częstotliwości spotkań, kieruje Nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo.
  4. O planowanych terminach spotkań, członkowie Zespołu informowani są osobnymi wiadomościami. O terminach spotkań należy informować również Dyrektora RDLP w Olsztynie.
  5. Spotkania ZLW są protokołowane.
  6. Pierwsze spotkanie Zespołu odbędzie się 18 października 2024 r. o godz. 16:00 w sali narad Nadleśnictwa Mrągowo, ul. Warszawska 49, 11-700 Mrągowo (siedziba nadleśnictwa III piętro).
  7. Zgłoszenia do Zespołu Lokalnej Współpracy prosimy przekazywać do dnia 11 października 2024 r. włącznie, na adres e-mail: mragowo@olsztyn.lasy.gov.pl
  1. W treści zgłoszenia należy podać i wskazać:
  1. nazwę organizacji, jednostki samorządu terytorialnego, instytucji administracji publicznej, stowarzyszenia itd. lub imię i nazwisko w przypadku osoby prywatnej,
  2. imię i nazwisko przedstawiciela reprezentującego dany podmiot,
  3. sposób i formę komunikacji zwrotnej (nr. telefonu, adres e-mail)

W celach organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w pierwszym spotkaniu do dnia16.10.2024 (tel. 89 741 22 36 lub e-mail mragowo@olsztyn.lasy.gov.pl)

Pracownikiem z ramienia Nadleśnictwa Mrągowo, z którym można kontaktować się w sprawie, są:

Z poważaniem

Nadleśniczy

Nadleśnictwa Mrągowo

 

 

Załączniki

  1. Załącznik <Zarządzenie Dyrektora generalnego Lasów Państwowych Nr 58 z dnia 5 lipca 2022 roku w sprawie wprowadzenia „Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych” wraz z załącznikiem nr 1 do tego zarządzenia>

 

Więcej informacji na temat Planu Urządzania Lasu znajdziecie Państwo na stronie https://www.olsztyn.lasy.gov.pl/urzadzanie-lasu


Konsultacje społeczne

Ostatnie konsultacje społeczne prowadzone były w sierpniu 2021 r w sprawie zmiany decyjzi powołującej lasy o szczegółlnych walorach przyrodniczych (HCVF).

Obecnie nie są prowadzone żadne konsultacje społeczne.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

POLSKO-NIEMIECKIE SPRZĄTANIE CMENTARZA

POLSKO-NIEMIECKIE SPRZĄTANIE CMENTARZA

Spacerując po lesie możemy natknąć się nie tylko na ciekawostki przyrodnicze ale także na coś co może pobudzić do refleksji i wspomnień historycznych, czyli cmentarze i mogiły. Często położone są one w trudno dostępnych miejscach, w środku lasu z dala od ścieżek i dróg leśnych.  Dawniej nie było cmentarzy takich jak dzisiaj. Ludzi grzebano przy rodzinnych posiadłościach lub w lesie. Miejsca te  ulegają zapomnieniu. Dzisiaj najczęściej takimi miejscami zajmują się miejscowi leśniczowie.

Na terenie Nadleśnictwa Mragowo znajduje się 25 cmentarzy i mogił. Większość z nich jest z początku XIX wieku i każde takie miejsce ma swoją historię. Na terenie nadleśnictwa  znajduje się również cmentarzysko kurhanowe  pochodzące ze schyłku epoki brązu i początku epoki żelaza. Cmentarzysko to możemy odwiedzić na terenie Leśnictwa Reszel w okolicach wsi Samławki.

Jednym z takich zapomnianych miejsc, jest cmentarz ewangelicki w Leśnictwie Borowo w okolicy miejscowości Wola Marudzka. Z inicjatywy Pastora Krzysztofa Mutschmanna z Kościoła ewangelicko - augsburskiego w Sorkwitach oraz Antoniego Karasia byłego starosty powiatu mrągowskiego a zarazem byłego leśniczego Nadleśnictwa Mrągowo, dzieci ze szkoły w Sorkwitach wraz ze swoimi rówieśnikami z Niemiec z wyspy Sylt, posprzątały cmentarz ewangelicki znajdujący się na terenie nadleśnictwa. Cmentarz został wykoszony przez naszych pracowników, a następnie dzieci oczyściły go z gałęzi i liści przy nagrobkach. Wspólnie poprawiono tablice kamienne oraz słupki płotu otaczającego cmentarz.  Dzięki zaangażowaniu dzieci, nauczycieli i pracowników LP ponownie udało się ocalić to miejsce od zapomnienia.

Bardzo dziękujemy wszystkim za wykonaną pracę i zapraszamy do kolejnych takich międzynarodowych inicjatyw, gdzie dzieci z Polski i Niemiec wspólnie posprzątają

cmentarz ewangelicki.

Niestety większość  cmentarzy i mogił jest w kiepskim stanie. Często są to pozostałości po grobach.  Pracownicy naszego nadleśnictwa starają się aby nie były zapomniane, a dzięki takim inicjatywom i wsparciu miejscowej ludności zostają odnowione.