Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

W związku z trwającym okresem zrzucania poroży przez jelenie, Lasy Państwowe rozpoczęły akcję o nazwie „Wieniec 2023”, która jest skierowana przeciwko nieetycznym zbieraczom poroża.

Wieńcem określamy poroże jeleni. Róg od poroża różni się tym, że róg rośnie całe życie zwierzęcia, natomiast poroże jest co roku zrzucane i wyrasta na nowo. Jest to twardy, kostny twór, który ma rolę reprezentacyjną – pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami, a po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Wśród mrągowskich zwierząt poroże mają łosie, jelenie, daniele oraz sarny, a termin ich zrzucania się różni u każdego gatunku.

Akcji nadano nazwę Wieniec od nazwy poroża jeleni, ponieważ to głównie za nimi podążają zbieracze. Krajowa populacja jeleni przekroczyła 200 tys. osobników i jest prawdopodobnie najliczniejszą w historii. To sprawia, ze trafienie na takie poroże nie jest niemożliwe. Jeśli poroże zostanie znalezione w lesie gospodarczym (poza rezerwatem lub parkiem narodowym) można je w pełni legalnie zabrać ze sobą. Zbieracze nie powinni także naruszać zakazów obowiązujących w lasach a mianowicie nie można wchodzić do młodników, które nie przekroczyły 4m wysokości, a także na teren ostoi zwierzyny. Niestety część osób w pogoni za znaleziskiem zachowuje się nieodpowiedzialnie. Gdy w okresie zimowym zwierzęta zbijają się w duże chmary, zbieracze podążają za nimi, licząc że akurat w tym momencie, któryś samiec zgubi poroże. Zmusza to zwierzęta do ciągłego przemieszczania, osłabia je i stwarza dla nich zagrożenie. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców, gdy zwierzęta spłoszone przez zbieraczy wpadną na drogę. Najgłośniejszy przypadek w tej sprawie dotyczył tragedii w okolicy Ińska, gdzie 30 jeleni, spłoszonych przez zbieracza poruszającego się na quadzie, weszło na zamarznięte jezioro i lód się pod nimi zarwał. Mimo pomocy strażaków 18 zwierząt utonęło. To właśnie ten przypadek skłonił Lasy Państwowe do przyjrzenia się sprawie i zorganizowania akcji „Wieniec” . Ma ona charakter prewencyjno-kontrolny i ma na celu ochronę zwierzyny, przeciwdziałanie i zwalczanie kłusownictwa, egzekwowanie zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami, w szczególności w zakresie tzw. umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierząt dzikożyjących.