Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

600-lecie wsi Muntowo

600-lecie wsi Muntowo

Lasy Państwowe promują się i edukują nie tylko na wielkich imprezach w miastach, ale i w naszych najbliższych sercu małych ojczyznach, i tak było tym razem.

W minioną sobotę 25.06.2022 świętowano 600-lecie powstania wsi Muntowo, leżącej 6km od Mrągowa. Święto było huczne i kolorowe.

Tak wspaniałą rocznicę upamiętniono rzeźbą w wielkim głazie narzutowym, znalezionym na polu nieopodal Muntowa, na którym również zamontowano tabliczkę okazjonalną. W fundamencie pomnika zamontowano kapsułę czasu, zawierającą zdjęcia Muntowa oraz kilka pamiątek z naszych czasów - jej otwarcie ma nastąpić przy kolejnej setnej rocznicy wsi. Odsłonięcia pomnika dokonano  przy udziale władz samorządowych oraz osób duchownych, a moment opadnięcia wstęgi podkreśliła piękną fanfarą orkiestra dęta Mrongovia.

Następnie nadszedł czas na akcent leśny – posadzono lipę drobnolistną wyhodowaną na naszej szkółce leśnej w Świętej Lipce z nasion poświęconych przez papieża Franciszka podczas pielgrzymki leśników do Watykanu w 2017 roku. W trakcie sadzenia Nadleśniczy Jarosław Błyskun udzielał fachowych porad jak posadzić sadzonkę, żeby rosła jak najlepiej.  Po posadzeniu lipy fanfara została odegrana na sygnałówce myśliwskiej, po czym wszyscy zgromadzeni przeszli na miejsce festynu, gdzie już czekały stoiska z jedzeniem, z rękodziełem a wśród nich nasze stoisko promocyjne Nadleśnictwa Mrągowo. Tym razem przygotowaliśmy dla Państwa makietę pokazującą retencjonowanie wody oraz oddziaływanie małej retencji w lasach, tablice informacyjne oraz dla najmłodszych zawody pomiędzy rybołowem, bielikiem a wędkarzem – każdy dostał swoją wędkę i sprawdzaliśmy kto jest lepszym rybakiem. Dzieci mogły się dzięki temu dowiedzieć,  że nie tylko ludzie korzystają z zasobów ryb w mazurskich jeziorach, ale również cała lista innych stworzeń, z którymi musimy się dzielić. Świętojański akcent imprezy  podkreślały dziewczęta przychodzące na stoisko w pięknych kwietnych wiankach.

Całej wsi Muntowo życzymy kolejnych stu lat, dalszego rozwoju i tak aktywnych mieszkańców jakich mieliśmy okazję poznać na festynie.