Wydawca treści
Zasoby leśne
Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo przeważają siedliska lasowe. Średni wiek lasów na naszym terenie to 57 lat, a przeciętna zasobność wynosi 266 m sześć./ha.
Udział siedlisk leśnych
- 77 % – lasowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków liściastych
- 17 % – borowe, czyli drzewostany z przewagą gatunków iglastych, najczęściej sosny i świerka
- 6 % – olsy, czyli lasy porastające żyzne, bagienne tereny
Udział gatunków lasotwórczych
- 37 % – sosna, modrzew
- 18 % – świerk
- 16 % – dąb
- 15 % – brzoza
- 7 % – olsza
- 5 % – buk
- 2 % – pozostałe
Udział drzewostanów w klasach wieku
Rozpiętość klasy wieku wynosi 20 lat (np. I klasa wieku – drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa – 21 – 40 lat, III klasa – 41 – 60 lat itd.).
- 15 proc. – I klasa
- 20 proc. – II klasa
- 29 proc. – III klasa
- 14 proc. – IV klasa
- 11 proc. – V klasa
- 11 proc. – VI klasa i starsze
Przeciętna zasobność drzewostanów
- sosna – 307 m sześc./ha
- świerk – 283 m sześc./ha
- brzoza – 280 m sześc./ha
- dąb – 186 m sześc./ha
Najnowsze aktualności
Leśna Brać vice-mistrzami Polski w grze na rogach myśliwskich!
Leśna Brać vice-mistrzami Polski w grze na rogach myśliwskich!
Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” 2.10.2021 r. podczas XXV Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” w klasie mistrzowskiej zajął 2. miejsce i uzyskał tym samym tytuł vice-mistrza Polski! Brodnica, gdzie odbywał się konkurs, okazała się ponownie szczęśliwym miejscem dla mazurskich leśników, ponieważ dokładnie 5 lat temu zdobyli tu Róg Wojskiego zostając mistrzami Polski. W skład zespołu, pierwotnie istniejącego przy Nadleśnictwach Spychowo i Strzałowo, wchodzą również pracownicy Nadleśnictw Mrągowo, Parciaki, Jedwabno i debiutancko Maskulińskie. Wysoką formę sygnalistów potwierdziło 3. miejsce w kategorii Muzyki Myśliwskiej, najatrakcyjniejszej dla słuchających.
Mistrzami Polski w obu kategoriach został Zespół Trębaczy Myśliwskich „Bór”, za co im serdecznie gratulujemy.
Dodatkowym sukcesem może pochwalić się Nadleśnictwo Mrągowo, którego pracownica Gabriela Ulewicz w kategorii mistrzowskiej dostała się do dogrywki 5 najlepszych solistów, ostatecznie zajmując 4. Miejsce i będąc 1. spośród leśników.
Zespół „Leśna Brać” kierowany przez Adama Jażdżewskiego istnieje już 21 lat. Sygnały myśliwskie wybrzmiewają podczas polowań, spotkań hubertowskich, ślubów i pożegnań ludzi lasu, na konkursach sygnalistów, a także podczas licznych festynów oraz imprez. Staropolska tradycja gry na rogach myśliwskich, wywodząca się z czasów gdy była to jedyna możliwość porozumiewania się na odległość, znajduje coraz szersze grono miłośników i słuchaczy. Niech piękny dźwięk rogu myśliwskiego brzmi stale w mazurskich lasach, tak jak to opisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”:
Tu przerwał, lecz róg trzymał; wszystkim się zdawało,
Że Wojski wciąż gra jeszcze, a to echo grało.