Wydawca treści Wydawca treści

zasady korzystania z obiektów turystycznych i edukacyjnych

ZASADY DOBREGO ZACHOWANIA SIĘ W LESIE

 

  1. Parkuj tylko w wyznaczonych miejscach, nie wjeżdżaj do lasu samochodem, quadem ani motocyklem.
  2. Możesz zabrać psa do lasu, ale prowadź go na smyczy.
  3. Biwakuj i rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
  4. Uszanuj mieszkańców lasu- zachowaj ciszę.
  5. Nie kop i nie niszcz niejadalnych grzybów.
  6. Kolekcjonuj wspomnienia, rośliny zostaw w lesie.
  7. Dbaj o czystość- zabierz śmieci ze sobą.

 

 

KILKA DODTAKOWYCH, PRZYDATNYCH INFORMACJI:

Zapoznaj sie z regulaminem, kóry znajduje się w załączniku poniżej.

Każdy z nas musi znać i przestrzegać prawa. Wszystkie zasady korzystania z lasu, obowiązujące na terenach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe, możesz znaleźć w Rozdziale 5 (art. 26 – 30)  Ustawy z dnia 28 września 1991 o lasach.

Zgłoś do nadleśnictwa wszelkie zauważone nieprawidłowości, uszkodzenia infrastruktury bądź inne zagrożenia mające wpływ na bezpieczeństwo – pozwoli to nam zareagować. W sytuacji zagrożenia korzystaj z numeru alarmowego.

 

NUMER ALARMOWY: 112

NADLEŚNICTWO: (89) 741 22 36

lub NAPISZ: mragowo@olsztyn.lasy.gov.pl

 

Życzymy miłego pobytu.

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Niecodzienne twory mrągowskiej przyrody

Niecodzienne twory mrągowskiej przyrody

Ostatnie doniesienia z terenu zaciekawiły nawet najstarszych leśników.

Otóż pierwszą ciekawostką jest niewiarygodnych rozmiarów kopiec mrówek. Został znaleziony na terenie leśnictwa Surmówka przez leśniczego Wojciecha Perkowskiego oraz inżyniera nadzoru Piotra Kulasa. Leśne mrówki rude budują część nadziemną swoich domów z igliwia i martwych liści. Służy ona wygrzewaniu larw w kokonach, ponieważ wystawienie kopca na działanie promieni słonecznych zapewnia odpowiednią temperaturę. Kopiec otoczony jest ziemią wyniesioną przez mrówki z tworzonych komór i korytarzy podziemnych. Część podziemna służy do gromadzenia jedzenia oraz do zimowania owadów. Jest ona często o wiele większa od kopca. Jeśli tak to proszę sobie wyobrazić jak wielki teren pod ziemią zajmują surmówkowe mrówki!

Druga ciekawostka to lejkówka szarawa znaleziona na terenie szkółki leśnej w Świętej Lipce. Co w niej niezwykłego? Otóż na głównym okazie grzyba wyrósł drugi! Pani Wiesława Pręcikowska, leśniczy szkółkarz, śmieje się: teren szkółki jest tak mały, że grzyby rosną tu piętrowo. Sezon grzybowy już za nami, ale taki okaz wywoła przyśpieszone bicie serca nie tylko u grzybiarzy. Takie cuda tylko w Świętej Lipce.