Aktualności Aktualności

Powrót

Jesienne warsztaty florystyczne w Mrągowie

Jesienne warsztaty florystyczne w Mrągowie

Na wiosnę na terenie Nadleśnictwie Mrągowo została zainaugurowana na skalę regionalną akcja „Łączą nas drzewa”, w której wziął udział Pełnomocnik Rządu do Spraw Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka. W ramach ciągłości akcji Nadleśnictwo Mrągowo 26.09.2021 dołączyło do festynu zorganizowanego przy kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Mrągowie. Niedzielna pogoda dopisała i pozwoliła przeprowadzić Jesienne warsztaty florystyczne, które spotkały się z dużym zainteresowaniem. Na stole warsztatowym znalazły się przeróżne rośliny z lasu, które usychając i przebarwiając się nabierają jesiennego uroku. Wśród nich były gałązki dębu i brzozy, uschnięte kwiatostany trzcinnika, dziewanny i podagrycznika, nadal kwitnące przymiotno białe, krwawnik, wrotycz i nawłocie oraz paprocie. Warsztaty dały możliwość opowiadania o naszych głównych bohaterach:

- o właściwościach leczniczych krwawnika i i ciekawostce dotyczącej jego nazwy łacińskiej (nazwa Achillea nawiązuje do mitycznego Achillesa, który miał krwawnikiem leczyć rany);

- o właściwościach przeciwpasożytniczych wrotyczu;

- o obcych gatunkach inwazyjnych we florze polskiej, do których zaliczają się nawłoć późna i kanadyjska;

- o problemach leśników związanych z trzcinnikiem na uprawach;

- o garbnikach zawartych w dębie i o wielu innych zagadnieniach.

Oprócz warsztatów Nadleśnictwo przeprowadziło szereg konkursów sprawdzających wiedze leśną, zarówno wśród dzieci jak i starszych osób. Tu najchętniej sprawdzana była znajomość grzybów jadalnych i trujących.

Festyn za nami, a przed nami akcja #sadziMY. Zapraszamy!


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów