Widok zawartości stron
Turystyka na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo
W uprawianiu turystyki na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo pomocna jest wiedza o trudnościach i zagrożeniach, które możemy napotkać na naszej drodze.
Przebywanie na obszarach leśnych w celach turystycznych i rekreacyjnych może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Decyzje dotyczące wejścia do lasu turysta indywidualny podejmuje samodzielnie, w oparciu o własne doświadczenie.
Dlatego TURYSTO pamiętaj:
- przed wejściem do lasu sprawdź prognozę pogody i przygotuj odpowiedni strój;
- bądź przygotowany na zmianę aury;
- dobrze mieć ze sobą nadajnik GPS (nawet w telefonie), który ułatwi orientację w terenie;
- unikaj przebywania w lesie podczas burz i silnego wiatru;
- nigdy nie przechodź pod złamanymi lub zawieszonymi drzewami (lub ich częściami);
- unikaj zbliżania się do drzew pochylonych, uschniętych lub z uschniętymi konarami;
- las jest domem wielu gatunków zwierząt; podczas leśnych wędrówek pamiętaj, żeby się do nich nie zbliżać.
Rozsądku i ostrożności nigdy za wiele, od tego zależy Twoje bezpieczeństwo.
Najnowsze aktualności
ZIMA BEZ MROZU
ZIMA BEZ MROZU
Jest już połowa stycznia, środek kalendarzowej zimy, śniegu nie widać, a mrozu nie czuć. Tegoroczna zima mimo zapowiedzi amerykańskich i brytyjskich naukowców o "zimie trzydziestolecia" dalej się nie sprawdzają. Znajdując się na północno- wschodnim terenie Polski, na tak zwanym „biegunie zimna” średnie temperatury zimą były zawsze minusowe, a temperatury podczas dnia dochodziły nawet do – 30 stopni. W tym roku zima jest zaskakująco ciepła. Od nowego roku temperatura ledwo spada poniżej 0, a mrozu podczas dnia nie widać i nie czuć.
A co się dzieje z przyrodą? Na terenie naszego nadleśnictwa już można zaobserwować kwitnącego wawrzynka, czy pylące na żółto kwiaty leszczyny. Jeżeli temperatura się utrzyma to drzewka zaczną puszczać liście, a gdy przyjdą mrozy wszystkie liście zaczną obumierać. Najniebezpieczniejsze będzie to dla roślin jednorocznych dla których nie będzie już żadnego ratunku. A co ze zwierzętami? Zwierzęta zapadające w „sen zimowy” mogą się wybudzić. Póki nie ma śniegu i mrozu, zwierzęta znajdą sobie coś do jedzenia, lecz gdy przyjdzie zima mogą sobie nie poradzić. W środkowej Polsce już było słychać klangor żurawi. Taka pogoda może wpłynąć na gody ptasie i szybsze siadania na jaja co może być niebezpieczne w przypadku pojawienia się mrozów. Pamiętajmy, że jeśli ktoś zobaczy wędrującego jeża, warto zgłosić to do odpowiednich organizacji. W naszej dyrekcji znajdują się 2 ośrodki w których leśnicy pomagają zwierzętom (Nadleśnictwo Olsztynek, Nadleśnictwo Olsztyn).
Czy takie ciepłe zimy są normalne? Wiemy, że dużo wyższe temperatury notowano już w przeszłości. Prawie 30 lat temu 17 stycznia temperatura sięgnęła 17 stopni. Bardzo ciepło było również w 2007 roku 18 stycznia w Opolu termometry pokazały prawie 16 stopni. Wiemy jednak, że takie anomalnie pogodowe stanowią zagrożenie dla naszej przyrody.