Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Turystyka na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo

W uprawianiu turystyki na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo pomocna jest wiedza o trudnościach i zagrożeniach, które możemy napotkać na naszej drodze.

Przebywanie na obszarach leśnych w celach turystycznych i rekreacyjnych może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Decyzje dotyczące wejścia do lasu turysta indywidualny podejmuje samodzielnie, w oparciu o własne doświadczenie.

Dlatego TURYSTO  pamiętaj:

  • przed wejściem do lasu sprawdź prognozę pogody i przygotuj odpowiedni strój;
  • bądź przygotowany na zmianę aury;
  • dobrze mieć ze sobą nadajnik GPS (nawet w telefonie), który ułatwi orientację w terenie;
  • unikaj przebywania w lesie podczas burz i silnego wiatru;
  • nigdy nie przechodź pod złamanymi lub zawieszonymi drzewami (lub ich częściami);
  • unikaj zbliżania się do drzew pochylonych, uschniętych lub z uschniętymi konarami;
  • las jest domem wielu gatunków zwierząt; podczas leśnych wędrówek pamiętaj, żeby się do nich nie zbliżać.

 

Rozsądku i ostrożności nigdy za wiele, od tego zależy Twoje bezpieczeństwo.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Udostępnianie lasów na przykładzie wyścigu kolarskiego Mazury MTB

Udostępnianie lasów na przykładzie wyścigu kolarskiego Mazury MTB

Nadleśnictwo Mrągowo położone jest w turystycznym regionie, gdzie funkcja społeczna lasów jest bardzo ważna. To dla Was tworzymy kilometry szlaków pieszych, rowerowych i konnych, parkingi leśne i pola biwakowe (wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl). Oprócz chęci spacerowania po lesie czy zbierania grzybów mieszkańcy Mrągowa często zwracają się również z prośbą o udostępnienie lasów do zorganizowania różnych inicjatyw jak choćby wyścig kolarski MTB, którego kolejna już edycja odbyła się na początku października.

Arkadiusz Cała, prezes Stowarzyszenia Luz Grupa, które jest głównym organizatorem wyścigu, opowiada o tegorocznej edycji Milko Mazury MTB: „Areną rywalizacji finałowej edycji zostało Miasteczko Westernowe Mrongoville i pięknie położone tereny Nadleśnictwa Mrągowo, Gminy Mrągowo oraz Parku Słowackiego należącego do kompleksu leśnego Miasta Mrągowa. Na miejscu odbyła się nie tylko rywalizacja sportowa, ale również dekoracja najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej mazurskiego cyklu. Słyszałem niejedno stwierdzenie, ze tegoroczny mrągowski odcinek to petarda”. Była to 6. edycja wyścigu na terenie Mrągowa. Już dwukrotnie wyścig miał status Mistrzostw Polski, gdzie w trakcie jednego z nich w swojej kategorii zwyciężczynią i Mistrzynią Polski została Maja Włoszczowska. Pasja kolarska związana z aktywnym spędzaniem czasu w połączeniu z rywalizacją, która odbywa się na terenach leśnych Nadleśnictwa Mrągowo może działać tylko motywująco na wszystkich. Trasa, przebieg imprezy oraz widoki stworzyły już dobrą markę zawodów.

Jak udostępnianie lasu wygląda od naszej strony? Co można a czego nie można robić w lesie?

Zasady udostępniania lasów szczegółowo reguluje Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. w artykułach 26-30 (cała ustawa do przeczytania pod adresem https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19911010444/U/D19910444Lj.pdf ).

Możemy się stąd dowiedzieć, że obszarami objętymi stałym zakazem wstępu do lasu są:

- uprawy leśne, dopóki nie osiągną 4m wysokości;

- źródliska rzek i potoków;

- ostoje zwierząt, do których należą strefy ochronne wokół gniazd bociana czarnego i ptaków drapieżnych takich jak bielik, orlik krzykliwy oraz kanie ruda i czarna;

- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;

- obszary zagrożone erozją;

 

Nadleśniczy wprowadza również okresowy zakaz wstępu do lasu w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń takich jak:

- susza i zwiększenie zagrożenia pożarem (ten rok był mokry i na szczęście nie wybuchł żaden pożar na terenie Nadleśnictwa Mrągowo);

- wiatrołomy po nawałnicach;

- zwykłe pozyskanie drewna (chleb codzienny dla leśników i drwali, ale niebezpieczna sprawa dla osób niezabezpieczonych - prosimy o przestrzeganie, gdy widzimy tabliczkę informującą o pracach pozyskaniowych).

 

Pamiętajmy, że zasady te stworzono w trosce o przyrodę oraz Wasze bezpieczeństwo. Przestrzegajmy ich i cieszmy się chwilami spędzonymi na łonie natury. Zapraszamy do lasu!