Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Turystyka na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo

W uprawianiu turystyki na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo pomocna jest wiedza o trudnościach i zagrożeniach, które możemy napotkać na naszej drodze.

Przebywanie na obszarach leśnych w celach turystycznych i rekreacyjnych może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Decyzje dotyczące wejścia do lasu turysta indywidualny podejmuje samodzielnie, w oparciu o własne doświadczenie.

Dlatego TURYSTO  pamiętaj:

  • przed wejściem do lasu sprawdź prognozę pogody i przygotuj odpowiedni strój;
  • bądź przygotowany na zmianę aury;
  • dobrze mieć ze sobą nadajnik GPS (nawet w telefonie), który ułatwi orientację w terenie;
  • unikaj przebywania w lesie podczas burz i silnego wiatru;
  • nigdy nie przechodź pod złamanymi lub zawieszonymi drzewami (lub ich częściami);
  • unikaj zbliżania się do drzew pochylonych, uschniętych lub z uschniętymi konarami;
  • las jest domem wielu gatunków zwierząt; podczas leśnych wędrówek pamiętaj, żeby się do nich nie zbliżać.

 

Rozsądku i ostrożności nigdy za wiele, od tego zależy Twoje bezpieczeństwo.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Niecodzienne twory mrągowskiej przyrody

Niecodzienne twory mrągowskiej przyrody

Ostatnie doniesienia z terenu zaciekawiły nawet najstarszych leśników.

Otóż pierwszą ciekawostką jest niewiarygodnych rozmiarów kopiec mrówek. Został znaleziony na terenie leśnictwa Surmówka przez leśniczego Wojciecha Perkowskiego oraz inżyniera nadzoru Piotra Kulasa. Leśne mrówki rude budują część nadziemną swoich domów z igliwia i martwych liści. Służy ona wygrzewaniu larw w kokonach, ponieważ wystawienie kopca na działanie promieni słonecznych zapewnia odpowiednią temperaturę. Kopiec otoczony jest ziemią wyniesioną przez mrówki z tworzonych komór i korytarzy podziemnych. Część podziemna służy do gromadzenia jedzenia oraz do zimowania owadów. Jest ona często o wiele większa od kopca. Jeśli tak to proszę sobie wyobrazić jak wielki teren pod ziemią zajmują surmówkowe mrówki!

Druga ciekawostka to lejkówka szarawa znaleziona na terenie szkółki leśnej w Świętej Lipce. Co w niej niezwykłego? Otóż na głównym okazie grzyba wyrósł drugi! Pani Wiesława Pręcikowska, leśniczy szkółkarz, śmieje się: teren szkółki jest tak mały, że grzyby rosną tu piętrowo. Sezon grzybowy już za nami, ale taki okaz wywoła przyśpieszone bicie serca nie tylko u grzybiarzy. Takie cuda tylko w Świętej Lipce.