Wydawca treści
Sprzedaż drewna
Sprzedaż detaliczna drewna prowadzona jest w siedzibach leśnictw Nadleśnictwa Mrągowo.
Leśnictwa prowadzą sprzedaż detaliczną drewna, produktów niedrzewnych i produktów użytkowania ubocznego.
Sprzedaż następuje według obowiązującego cennika detalicznego i warunków sprzedaży.
Drewno sprzedawane w Nadleśnictwie Mrągowo przygotowywane jest zgodnie z wymaganiami jakościowo-wymiarowymi drewna określonymi w normach i warunkach technicznych stosowanych w PGL LP do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego. Organizacja wywozu oraz ewentualna manipulacja drewna przed załadunkiem leży po stronie kupującego.
Nadleśnictwo sprzedaje drewno ułożone przy drodze wywozowej.
Dokumentem rozchodu drewna jest asygnata wystawiona przez leśniczego prowadzącego sprzedaż drewna, do której dołączany jest paragon fiskalny lub faktura VAT.
Wywóz zakupionego drewna z lasu odbywa się w dni robocze, po uzgodnieniu z leśniczym i wpisaniu przez leśniczego daty wywozu na asygnacie.
Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie i nie powinien on być dłuższy niż 14 dni od daty zakupu drewna.
Drewno średniowymiarowe (w tym opałowe) mierzy się w metrach przestrzennych lub metrach sześciennych.
Metr przestrzenny stosuje się przy pomiarze drewna ułożonego w stos, zmierzonego razem z korą i pustymi przestrzeniami między wałkami.
Metr sześcienny stosuje się do określania ilości samego drewna, bez kory i pustych przestrzeni między wałkami, znajdującego się w ten sposób zmierzonym stosie. W jednym metrze przestrzennym zawartość samego surowca drzewnego wynosi zazwyczaj w zależności od gatunku od 60 do 70% (n.p. 1 mp x 0,6 = 0,6 m3).
W związku z tym ceny m3 i mp są różne. Cena 1 mp jest zawsze niższa (o około 30-40% w zależności od gatunku) niż cena 1 m3.
Nadleśnictwo Mrągowo informuje o możliwości nabycia pozostałości drzewnych po ścince i wyróbce drewna przez osoby fizyczne z zastosowaniem metody samowyrobu. Szczegółowe informacje można uzyskać w leśnictwach.
Informacje dotyczące sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Mrągowo można uzyskać pod numerem telefonu 89 741 30 83 w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.
Materiały do pobrania:
Najnowsze aktualności
SEZON NA ZRZUTY
SEZON NA ZRZUTY
Właśnie teraz na przełomie lutego i marca przy odrobinie szczęścia możemy znaleźć leśne skarby. Od jakiegoś czasu dochodzą nas wieści od naszych pracowników o zebranych zrzutach w lesie.
A co to są zrzuty? Zrzuty to poroże zrzucane co roku przez jeleniowate. Pamiętajmy, że poroże to nie są rogi! Rogi rosną przez całe życie zwierząt, jeżeli róg się złamie to już nie odrośnie. Poroże jest to twardy, kostny twór wyrastający z czoła, pokryty drobną sierścią czyli tak zwanym scypułem. Przed rykowiskiem (jelenie gody) meszek na porożach jest ścierany o pnie drzew co nazywamy czemchaniem. Po zrzuceniu poroża jeleń ma rany, lecz nie ma się co martwić. Rany zaraz pokryte są błoną i już niedługo tyki zaczynają odrastać, z roku na rok są coraz bardziej okazałe. Okres zrucania poroża jest zależny od wieku byka, czyli samca jelenia. Im starszy byk tym szybciej zrzuca tyki. Dojrzałe byki mają większe poroże z większą ilością odnóg. Najbardziej pożądane są poroża koronne czyli takie gdy na końcu tyki jest więcej niż dwie odnogi . Jedna tyka może ważyć ponad 5 kilogramów.
Po co się zbiera poroże? Dużo ludzi zbiera dla zysku gdyż za 1 kg można otrzymać nawet 70 zł. Poroże jest wykorzystywane w przeróżnych celach. Robi się z nich biżuterię oraz przepiękne meble. W niektórych krajach wykorzystywane są jako afrodyzjak.
Idąc z tyką w ręku nie należy się bać straży leśnej, gdyż znalezione zrzuty należą do znalazcy. Pamiętajmy jednak aby nie płoszyć zwierząt, nie zakłócać ich spokoju oraz przestrzegać ustawy o lasach.
Spacerując po lesie dobrze się rozglądajcie, a może i Wam się uda znaleźć zrzuty.