Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż drewna

Sprzedaż detaliczna drewna prowadzona jest w siedzibach leśnictw Nadleśnictwa Mrągowo.
 
Leśnictwa prowadzą sprzedaż detaliczną drewna
, produktów niedrzewnych i produktów użytkowania ubocznego.

Sprzedaż następuje według obowiązującego cennika detalicznego i warunków sprzedaży.

Drewno sprzedawane w Nadleśnictwie Mrągowo przygotowywane jest zgodnie z wymaganiami jakościowo-wymiarowymi drewna określonymi w normach i warunkach technicznych stosowanych w PGL LP do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego. Organizacja wywozu oraz ewentualna manipulacja drewna przed załadunkiem leży po stronie kupującego.


Nadleśnictwo sprzedaje drewno ułożone przy drodze wywozowej.

 

Dokumentem rozchodu drewna jest asygnata wystawiona przez leśniczego prowadzącego sprzedaż drewna, do której dołączany jest paragon fiskalny lub faktura VAT.

Wywóz zakupionego drewna z lasu odbywa się w dni robocze, po uzgodnieniu z leśniczym i wpisaniu przez leśniczego daty wywozu na asygnacie.

Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie i nie powinien on być dłuższy niż 14 dni od daty zakupu drewna.

Drewno średniowymiarowe (w tym opałowe) mierzy się w metrach przestrzennych lub metrach sześciennych.

Metr przestrzenny stosuje się przy pomiarze drewna ułożonego w stos, zmierzonego razem z korą i pustymi przestrzeniami między wałkami.

Metr sześcienny stosuje się do określania ilości samego drewna, bez kory i pustych przestrzeni między wałkami, znajdującego się w ten sposób zmierzonym stosie. W jednym metrze przestrzennym zawartość samego surowca drzewnego wynosi zazwyczaj w zależności od gatunku od 60 do 70% (n.p. 1 mp x 0,6 = 0,6 m3).
W związku z tym ceny m3 i mp są różne. Cena 1 mp jest zawsze niższa (o około 30-40% w zależności od gatunku) niż cena 1 m3.

Nadleśnictwo Mrągowo informuje o  możliwości nabycia pozostałości drzewnych po ścince i wyróbce drewna przez osoby fizyczne z zastosowaniem metody samowyrobu. Szczegółowe informacje można uzyskać w leśnictwach.

Informacje dotyczące sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Mrągowo można uzyskać pod numerem telefonu 89 741 30 83 w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.

Materiały do pobrania:


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Niecodzienne twory mrągowskiej przyrody

Niecodzienne twory mrągowskiej przyrody

Ostatnie doniesienia z terenu zaciekawiły nawet najstarszych leśników.

Otóż pierwszą ciekawostką jest niewiarygodnych rozmiarów kopiec mrówek. Został znaleziony na terenie leśnictwa Surmówka przez leśniczego Wojciecha Perkowskiego oraz inżyniera nadzoru Piotra Kulasa. Leśne mrówki rude budują część nadziemną swoich domów z igliwia i martwych liści. Służy ona wygrzewaniu larw w kokonach, ponieważ wystawienie kopca na działanie promieni słonecznych zapewnia odpowiednią temperaturę. Kopiec otoczony jest ziemią wyniesioną przez mrówki z tworzonych komór i korytarzy podziemnych. Część podziemna służy do gromadzenia jedzenia oraz do zimowania owadów. Jest ona często o wiele większa od kopca. Jeśli tak to proszę sobie wyobrazić jak wielki teren pod ziemią zajmują surmówkowe mrówki!

Druga ciekawostka to lejkówka szarawa znaleziona na terenie szkółki leśnej w Świętej Lipce. Co w niej niezwykłego? Otóż na głównym okazie grzyba wyrósł drugi! Pani Wiesława Pręcikowska, leśniczy szkółkarz, śmieje się: teren szkółki jest tak mały, że grzyby rosną tu piętrowo. Sezon grzybowy już za nami, ale taki okaz wywoła przyśpieszone bicie serca nie tylko u grzybiarzy. Takie cuda tylko w Świętej Lipce.