Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż drewna

Sprzedaż detaliczna drewna prowadzona jest w siedzibach leśnictw Nadleśnictwa Mrągowo.
 
Leśnictwa prowadzą sprzedaż detaliczną drewna
, produktów niedrzewnych i produktów użytkowania ubocznego.

Sprzedaż następuje według obowiązującego cennika detalicznego i warunków sprzedaży.

Drewno sprzedawane w Nadleśnictwie Mrągowo przygotowywane jest zgodnie z wymaganiami jakościowo-wymiarowymi drewna określonymi w normach i warunkach technicznych stosowanych w PGL LP do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego. Organizacja wywozu oraz ewentualna manipulacja drewna przed załadunkiem leży po stronie kupującego.


Nadleśnictwo sprzedaje drewno ułożone przy drodze wywozowej.

 

Dokumentem rozchodu drewna jest asygnata wystawiona przez leśniczego prowadzącego sprzedaż drewna, do której dołączany jest paragon fiskalny lub faktura VAT.

Wywóz zakupionego drewna z lasu odbywa się w dni robocze, po uzgodnieniu z leśniczym i wpisaniu przez leśniczego daty wywozu na asygnacie.

Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie i nie powinien on być dłuższy niż 14 dni od daty zakupu drewna.

Drewno średniowymiarowe (w tym opałowe) mierzy się w metrach przestrzennych lub metrach sześciennych.

Metr przestrzenny stosuje się przy pomiarze drewna ułożonego w stos, zmierzonego razem z korą i pustymi przestrzeniami między wałkami.

Metr sześcienny stosuje się do określania ilości samego drewna, bez kory i pustych przestrzeni między wałkami, znajdującego się w ten sposób zmierzonym stosie. W jednym metrze przestrzennym zawartość samego surowca drzewnego wynosi zazwyczaj w zależności od gatunku od 60 do 70% (n.p. 1 mp x 0,6 = 0,6 m3).
W związku z tym ceny m3 i mp są różne. Cena 1 mp jest zawsze niższa (o około 30-40% w zależności od gatunku) niż cena 1 m3.

Nadleśnictwo Mrągowo informuje o  możliwości nabycia pozostałości drzewnych po ścince i wyróbce drewna przez osoby fizyczne z zastosowaniem metody samowyrobu. Szczegółowe informacje można uzyskać w leśnictwach.

Informacje dotyczące sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Mrągowo można uzyskać pod numerem telefonu 89 741 30 83 w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.

Materiały do pobrania:


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NIEBIESKO-FIOLETOWE "DYWANY" W LESIE

NIEBIESKO-FIOLETOWE "DYWANY" W LESIE

W związku z zaistniałą sytuacją spowodowaną przez wirusa panującego w Polsce, kiedy zgodnie z zaleceniami sanitarnymi mamy unikać kontaktu z drugą osobą zachęcamy aby wybrać się do lasu.

Mimo, że w lesie nie jest zielono to i tak warto się do niego wybrać aby  posłuchać śpiewu ptaków, które rozpoczynają gody oraz podziwiać budzącą się do życia przyrodę.  Właśnie teraz las pokryty jest niebiesko-fioletowymi  kwiatami tworzącymi „dywan” w lesie. Przylaszczka pospolita to pierwszy kwitnący kwiat pojawiający się przed rozwojem liści drzew i krzewów, czyli tak zwany  geofit.  Inne leśne geofity występujące na Mazurach to zawilec gajowy, szczawik zajęczy, ziarnopłon wiosenny.

Przylaszczka pospolita Hepatica nobilis dawniej nazywana była wątrobowym zielem ze względu na kształt liści oraz ich kolor od spodniej strony( bordowo-czerwony). Niewielkie kwiaty zwykle są koloru niebiesko-fioletowego. Coraz częściej widywane są w kolorze różu. Jednak trzeba mieć bardzo dużo szczęścia aby znaleźć przylaszczkę w kolorze białym. W Nadleśnictwo Mragowo udało się na taką natrafić.

Przylaszczka pospolita występuje w całej Polsce, preferując  żyzne siedliska, lasy liściaste i mieszane. Dawniej przylaszczka miała zastosowanie w medycynie ludowej. Zbierano młode liście bez łodyg i przygotowywano z nich napar stosowany w leczeniu nieżytów dróg oddechowych, dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego. W dzisiejszych czasach, po wnikliwych badaniach uznano przylaszczkę za roślinę trującą.

Przylaszczka do 2014 roku była objęta ochroną gatunkową, gdyż jako pierwszy kwitnący kwiat była zrywana i wykopywana z chęci posiadania jej we własnym ogródku. Niestety jej kwiaty są bardzo delikatne i zrywając je na spacerze nie mamy pewności, że doniesiemy je do domu. Dlatego pamiętajmy, że widokiem tych pięknych kwiatów lepiej oko nacieszyć podczas spaceru.

Miłego wypoczynku w lesie