Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż drewna

Sprzedaż detaliczna drewna prowadzona jest w siedzibach leśnictw Nadleśnictwa Mrągowo.
 
Leśnictwa prowadzą sprzedaż detaliczną drewna
, produktów niedrzewnych i produktów użytkowania ubocznego.

Sprzedaż następuje według obowiązującego cennika detalicznego i warunków sprzedaży.

Drewno sprzedawane w Nadleśnictwie Mrągowo przygotowywane jest zgodnie z wymaganiami jakościowo-wymiarowymi drewna określonymi w normach i warunkach technicznych stosowanych w PGL LP do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego. Organizacja wywozu oraz ewentualna manipulacja drewna przed załadunkiem leży po stronie kupującego.


Nadleśnictwo sprzedaje drewno ułożone przy drodze wywozowej.

 

Dokumentem rozchodu drewna jest asygnata wystawiona przez leśniczego prowadzącego sprzedaż drewna, do której dołączany jest paragon fiskalny lub faktura VAT.

Wywóz zakupionego drewna z lasu odbywa się w dni robocze, po uzgodnieniu z leśniczym i wpisaniu przez leśniczego daty wywozu na asygnacie.

Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie i nie powinien on być dłuższy niż 14 dni od daty zakupu drewna.

Drewno średniowymiarowe (w tym opałowe) mierzy się w metrach przestrzennych lub metrach sześciennych.

Metr przestrzenny stosuje się przy pomiarze drewna ułożonego w stos, zmierzonego razem z korą i pustymi przestrzeniami między wałkami.

Metr sześcienny stosuje się do określania ilości samego drewna, bez kory i pustych przestrzeni między wałkami, znajdującego się w ten sposób zmierzonym stosie. W jednym metrze przestrzennym zawartość samego surowca drzewnego wynosi zazwyczaj w zależności od gatunku od 60 do 70% (n.p. 1 mp x 0,6 = 0,6 m3).
W związku z tym ceny m3 i mp są różne. Cena 1 mp jest zawsze niższa (o około 30-40% w zależności od gatunku) niż cena 1 m3.

Nadleśnictwo Mrągowo informuje o  możliwości nabycia pozostałości drzewnych po ścince i wyróbce drewna przez osoby fizyczne z zastosowaniem metody samowyrobu. Szczegółowe informacje można uzyskać w leśnictwach.

Informacje dotyczące sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Mrągowo można uzyskać pod numerem telefonu 89 741 30 83 w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.

Materiały do pobrania:


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne mogiły

Leśne mogiły

Dziś 2. listopada, w katolickiej tradycji jest to Dzień Zaduszny, dzień wspominania osób zmarłych.

Jest to odpowiedni czas, żeby przybliżyć temat leśnych mogił.

Las od zawsze był niemym świadkiem historii. Stał się miejscem spoczynku dla osób miejscowych jak i  tych z dalekich stron, których los przygnał w to miejsce, jak myśleli tylko na chwilę.

Na terenie mrągowskich lasów znajdują się cmentarze przywioskowe (Borowo, Gązwa, Gajno, Wola Maradzka, Święta Lipka), cmentarze przy dawnych majątkach ziemskich (Brejdyny tzw. Cmentarna Góra; cmentarz pracowników majątku Gajno; grobowiec właścicieli majątku Sorkwity) oraz mogiły jedno- lub kilkuosobowe.

5km od Mrągowa, przy miejscowości Kromnice, znajduje się grób znany jako mogiła dróżnika. Jednak jak udało się ustalić miejscowemu podleśniczemu, najprawdopodobniej jest to mogiła włoskiego żołnierza powracającego z frontu, któremu nie udało się dotrzeć do domu.

W lesie pomiędzy miejscowościami Stamka i Lasowiec znajdują się groby rodziny: rodziców oraz dwójki dzieci. Zostali oni zamordowani w trakcie II wojny światowej, a o miejsce ich spoczynku zadbali współmieszkańcy.

Na terenie leśnictwa Dębowo znajdują się dwie mogiły 5 rosyjskich żołnierzy z I wojny światowej, a nieopodal pojedyncza mogiła żołnierza niemieckiego z okresu II wojny światowej.

To tylko niektóre z naszych leśnych mogił. Podane zostały tylko suche fakty, opis zdarzeń, które zapisały się w pamięci miejscowej ludności. Jakie ludzkie tragedie kryją się za tymi cichymi świadkami historii, pozostaje nam się tylko domyślać. Wprawiają w zadumę i przywołują do refleksji. Gdy znajdziemy się w pobliżu nich zatrzymajmy się, odgarnijmy nieco liści, pomóżmy zachować je dla kolejnych pokoleń jako pamiątkę i przestrogę z dawnych lat.

Wszystkie mogiły i cmentarze znajdziecie Państwo na stronie czaswlas.pl zaznaczając zakładkę „Historyczne”.