Wydawca treści
Sprzedaż drewna
Sprzedaż drewna prowadzona jest na podstawie zarządzeń Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Sprzedaż detaliczna drewna w Nadleśnictwie Mrągowo prowadzona jest w siedzibach leśnictw.
Leśnictwa prowadzą sprzedaż detaliczną drewna wielkowymiarowego, średniowymiarowego (w tym opałowego) i choinek.
Sprzedaż następuje według obowiązującego cennika detalicznego i warunków sprzedaży.
Nadleśnictwo sprzedaje drewno opałowe ułożone w stosy przy drodze wywozowej. Wywóz drewna z lasu i jego pocięcie organizuje Kupujący.
Dokumentem rozchodu drewna jest asygnata wystawiona przez leśniczego prowadzącego sprzedaż drewna, do której dołączany jest paragon fiskalny lub faktura VAT.
Wywóz zakupionego drewna z lasu odbywa się w dni robocze, po uzgodnieniu z leśniczym i wpisaniu przez leśniczego daty wywozu na asygnacie.
Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie i nie powinien on być dłuższy niż 14 dni od daty zakupu drewna.
Drewno średniowymiarowe (w tym opałowe) mierzy się w metrach przestrzennych lub metrach sześciennych.
Metr przestrzenny stosuje się przy pomiarze drewna ułożonego w stos, zmierzonego razem z korą i pustymi przestrzeniami między wałkami.
Metr przestrzenny:
Metr sześcienny stosuje się do określania ilości samego drewna, bez kory i pustych przestrzeni między wałkami, znajdującego się w ten sposób zmierzonym stosie. W jednym metrze przestrzennym zawartość samego surowca drzewnego wynosi zazwyczaj w zależności od gatunku od 60 do 70% (n.p. 1 mp x 0,6 = 0,6 m3).
W związku z tym ceny m3 i mp są różne. Cena 1 mp jest zawsze niższa (o około 30-40% w zależności od gatunku) niż cena 1 m3.
Nadleśnictwo Mrągowo informuje o możliwości nabycia pozostałości drzewnych po ścince i wyróbce drewna, przez osoby fizyczne, z zastosowaniem metody samowyrobu. Szczegółowe informacje można uzyskać w leśnictwach.
Informacje dotyczące sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Mrągowo można uzyskać pod numerem telefonu 89 741 30 83 w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.
Materiały do pobrania:
Najnowsze aktualności
Leśna Brać vice-mistrzami Polski w grze na rogach myśliwskich!
Leśna Brać vice-mistrzami Polski w grze na rogach myśliwskich!
Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” 2.10.2021 r. podczas XXV Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” w klasie mistrzowskiej zajął 2. miejsce i uzyskał tym samym tytuł vice-mistrza Polski! Brodnica, gdzie odbywał się konkurs, okazała się ponownie szczęśliwym miejscem dla mazurskich leśników, ponieważ dokładnie 5 lat temu zdobyli tu Róg Wojskiego zostając mistrzami Polski. W skład zespołu, pierwotnie istniejącego przy Nadleśnictwach Spychowo i Strzałowo, wchodzą również pracownicy Nadleśnictw Mrągowo, Parciaki, Jedwabno i debiutancko Maskulińskie. Wysoką formę sygnalistów potwierdziło 3. miejsce w kategorii Muzyki Myśliwskiej, najatrakcyjniejszej dla słuchających.
Mistrzami Polski w obu kategoriach został Zespół Trębaczy Myśliwskich „Bór”, za co im serdecznie gratulujemy.
Dodatkowym sukcesem może pochwalić się Nadleśnictwo Mrągowo, którego pracownica Gabriela Ulewicz w kategorii mistrzowskiej dostała się do dogrywki 5 najlepszych solistów, ostatecznie zajmując 4. Miejsce i będąc 1. spośród leśników.
Zespół „Leśna Brać” kierowany przez Adama Jażdżewskiego istnieje już 21 lat. Sygnały myśliwskie wybrzmiewają podczas polowań, spotkań hubertowskich, ślubów i pożegnań ludzi lasu, na konkursach sygnalistów, a także podczas licznych festynów oraz imprez. Staropolska tradycja gry na rogach myśliwskich, wywodząca się z czasów gdy była to jedyna możliwość porozumiewania się na odległość, znajduje coraz szersze grono miłośników i słuchaczy. Niech piękny dźwięk rogu myśliwskiego brzmi stale w mazurskich lasach, tak jak to opisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”:
Tu przerwał, lecz róg trzymał; wszystkim się zdawało,
Że Wojski wciąż gra jeszcze, a to echo grało.