Wydawca treści
Sprzedaż drewna
Sprzedaż detaliczna drewna prowadzona jest w siedzibach leśnictw Nadleśnictwa Mrągowo.
Leśnictwa prowadzą sprzedaż detaliczną drewna, produktów niedrzewnych i produktów użytkowania ubocznego.
Sprzedaż następuje według obowiązującego cennika detalicznego i warunków sprzedaży.
Drewno sprzedawane w Nadleśnictwie Mrągowo przygotowywane jest zgodnie z wymaganiami jakościowo-wymiarowymi drewna określonymi w normach i warunkach technicznych stosowanych w PGL LP do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego. Organizacja wywozu oraz ewentualna manipulacja drewna przed załadunkiem leży po stronie kupującego.
Nadleśnictwo sprzedaje drewno ułożone przy drodze wywozowej.
Dokumentem rozchodu drewna jest asygnata wystawiona przez leśniczego prowadzącego sprzedaż drewna, do której dołączany jest paragon fiskalny lub faktura VAT.
Wywóz zakupionego drewna z lasu odbywa się w dni robocze, po uzgodnieniu z leśniczym i wpisaniu przez leśniczego daty wywozu na asygnacie.
Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie i nie powinien on być dłuższy niż 14 dni od daty zakupu drewna.
Drewno średniowymiarowe (w tym opałowe) mierzy się w metrach przestrzennych lub metrach sześciennych.
Metr przestrzenny stosuje się przy pomiarze drewna ułożonego w stos, zmierzonego razem z korą i pustymi przestrzeniami między wałkami.
Metr sześcienny stosuje się do określania ilości samego drewna, bez kory i pustych przestrzeni między wałkami, znajdującego się w ten sposób zmierzonym stosie. W jednym metrze przestrzennym zawartość samego surowca drzewnego wynosi zazwyczaj w zależności od gatunku od 60 do 70% (n.p. 1 mp x 0,6 = 0,6 m3).
W związku z tym ceny m3 i mp są różne. Cena 1 mp jest zawsze niższa (o około 30-40% w zależności od gatunku) niż cena 1 m3.
Nadleśnictwo Mrągowo informuje o możliwości nabycia pozostałości drzewnych po ścince i wyróbce drewna przez osoby fizyczne z zastosowaniem metody samowyrobu. Szczegółowe informacje można uzyskać w leśnictwach.
Informacje dotyczące sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Mrągowo można uzyskać pod numerem telefonu 89 741 30 83 w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.
Materiały do pobrania:
Najnowsze aktualności
Bogactwo jesiennych łąk
Bogactwo jesiennych łąk
Jest listopad, zima zbliża się już wielkimi krokami, drzewa gubią kolorowe liście, a las mieni się tysiącem barw. Nie tylko w lesie jest malowniczo. Wybierając się na leśną wędrówkę możemy spotkać ostatnie kwitnące rośliny o tej porze roku. Na łąkach możemy natrafić na takie kwiaty jak: mak polny, wyka, chaber polny, koniczynę czerwoną i resztki kwitnącej nawłoci. Widać także jeszcze zbierające nektar pszczoły i ostatnie latające motyle. Łąki śródleśne to nie tylko ładnie kwitnące kwiaty. Przede wszystkim takie łąki dają pożywienie „zapylaczom”, czyli owadom które pobierają z kwiatów pokarm- nektar, a w zamian doprowadzają do „zapłodnienia kwiatu”. Jest ona miejscem życia nie tylko owadów ale też wielu drobnych zwierząt takich jak ptaki czy drobne ssaki. Oprócz tego łąki pomagają magazynować wodę, a dzięki długim korzeniom roślin chronią glebę przed erozją.
Późną jesienią z łąk możemy korzystać i my, dzięki ziołom które tam rosną. Gdy już kwiaty i części zielone obumierają możemy zbierać podziemne części roślin. Korzenie z takich roślin jak mniszek pospolity, kołek lekarski czy tatarak mają właściwości zdrowotne dla naszego organizmu zwłaszcza teraz- późną jesienią i zimą. Zbiór ziół zalecany jest z śródleśnych łąk, gdyż nie są one skażone zanieczyszczeniami przemysłowymi. Pamiętajmy jednak, że należy się znać na ziołach i zbieractwie, gdyż po pierwsze: możemy je łatwo pomylić z innymi roślinami i się zatruć, a po drugie nieodpowiednio zebrane nie będą miały właściwości zdrowotnych.
Gdy rozpoznamy już roślinę trzymajmy się następujących zasad zbioru ziół:
- nie zbierajmy wszystkich ziół z jednego miejsca - zostawmy coś na przyszły rok;
- należy zebrać tyle surowca ile jesteśmy w stanie przerobić - po co marnować;
- zwróć uwagę na chronione rośliny - po co dostać mandat;
- rośliny powinno się zbierać do oddzielnych torebek;
- wszystkie części roślin powinny być zbierane w bezdeszczowe dni z rana lub z wieczora.
Łąki śródleśne są nie tylko piękne i kolorowe, są pełne życia i różnorodne nawet jesienią. Pamiętajmy o ich ważnej roli jaką pełnią w ekosystemie, nie tylko o tej porze roku roku, ale przez cały rok.