Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się 4 rezerwaty: dwa rezerwaty leśne, rezerwat faunistyczny i rezerwat torfowiskowy.

Rezerwat Bukowy - rezerwat leśny o powierzchni 8,64 ha położony na terenie Leśnictwa Reszel, utworzony w 1954 r. Celem ustanowienia rezerwatu było zachowanie i ochrona drzewostanu bukowego na krańcach swego wschodniego zasięgu.

Rezerwat Dębowo - rezerwat leśny o powierzchni 25,83 ha położony na terenie Leśnictwa Dębowo, utworzony w 1954 r. Przedmiotem ochrony jest drzewostan bukowy o cechach zespołu naturalnego, będącego najdalej wysuniętym na wschód naturalnym stanowiskiem gatunku.

Rezerwat Piłaki – rezerwat faunistyczny o powierzchni 52,45 ha położony na terenie Leśnictwa Borówko, utworzony w 1991 r. Powołany w celu ochrony noclegowisk żurawi w okresie wędrówki wiosennej i jesiennej, miejsc żerowania i gniazdowania wielu gatunków ptaków oraz stanowisk gatunków roślin rzadkich i podlegających ochronie.

Rezerwat Gązwa – rezerwat torfowiskowy o powierzchni 204,76 ha położony na terenie Leśnictwa Złoty Potok, utworzony w 1958 r. Dominują tutaj torfowiska wysokie porośnięte w większości niskiej jakości drzewostanami sosnowymi. Celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowisk śródleśnych, przejściowych i wysokich, charakterystycznych dla Pojezierza Mazurskiego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ornitologiczne szaleństwo!

Ornitologiczne szaleństwo!

Majówka! Wszyscy czekamy z utęsknieniem na piękne, słoneczne pierwsze dni maja. Każdy z nas ma też plan, no to, jak je spędzić. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 (ul. Kopernika) postanowiły rozpocząć majówkę w niebywały, ornitologiczny sposób.

Majówka! Wszyscy czekamy z utęsknieniem na piękne, słoneczne pierwsze dni maja. Każdy z nas ma też plan, no to, jak je spędzić. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr  1 (ul. Kopernika) postanowiły rozpocząć majówkę w niebywały, ornitologiczny sposób.

Już w piątek grupka czternaściorga uczniów zebrała się w szkole i pod opieką pani Marioli Masak (nauczyciela przyrody ) oraz pani wychowawczyni wybrali się do parku, żeby obserwować ptaki. Bystre oczy czwartoklasistów wypatrzyły mi.in. dzięcioła.
W sobotę rano, po nocy spędzonej w murach szkoły,  młodzi obserwatorzy przyrody wybrali się do lasu. Mimo iż godzina mogła wystraszyć niejednego śpiocha, 5 rano, cała grupa z wielką przyjemnością podglądała leśny świat.

Zostaliśmy przywitani pierwszymi promieniami słońca i mgłą, która powoli unosiła się. Pierwsze ujrzeliśmy kaczki krzyżówki, które sprawiały wrażenie zdziwionych, kto o tej porze spaceruje . W lesie wcale nie panowała cisza. Wprost przeciwnie, im wyżej było słońce i im cieplej stawało się na podwórku tym leśny gwar był głośniejszy. Pięknie zaprezentowała nam się modraszka. Najpierw pokazała swoją budkę lęgową, ale gdy chcieliśmy się zbliżyć zaczęła nas odstraszać.

Później usłyszeliśmy żurawie i dzięcioła. Na koniec do zdjęć pozowała nam sójka i grzywacz.

Troszkę zmarzliśmy, ale warto było przeżyć poranek w lesie. Takie otwarcie majówki to dopiero ornitologiczne szaleństwo!