Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

RĄBALI, PRZERZYNALI I GRALI W SIATKÓWKĘ

RĄBALI, PRZERZYNALI I GRALI W SIATKÓWKĘ

W minioną sobotę 20 lipca Nadleśnictwo Mrągowo zorganizowało piknik rodzinny dla mrągowskich służb mundurowych. Na pikniku pojawili się mundurowi wraz ze swoimi rodzinami. Gościliśmy również  Posła na Sejm RP  Jerzego Antoniego Gosiewskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Zaporowo Stanisława Warpechowskiego oraz Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej bryg. mgr inż. Krzysztofa Grabiasa.

Główną atrakcją był turniej piłki siatkowej, gdzie pracownicy służb mundurowych zawzięcie walczyli ze sobą w pełnym słońcu. Pierwszą nagrodę- wspaniały drewniany puchar otrzymała drużyna policji ze wsparciem straży pożarnej, II miejsce zajęli strażacy, a ostatnie miejsce przez swoją „gościnność” zajęli leśnicy. W międzyczasie można było upiec sobie kiełbaskę oraz ziemniaki przy ognisku, a dzieci mogły tworzyć amulety z leśnych skarbów na drewnianych krążkach. Po turnieju piłki siatkowej odbyły się kolejne konkurencję: przerzynanie drewna piłą poprzeczną „twoja- moja”, rzut siekierą oraz rąbanie drewna. W typowo leśnych konkurencjach  leśnicy byli górą. Wśród najlepszej trójki w rzucaniu siekierą oraz przerzynaniu drewna na czas  uplasował się Poseł Jerzy Antoni Gosiewski, który jest leśnikiem. Wyróżniała się młoda strażaczka Kamila, która brała udział we wszystkich konkurencjach, a  wraz z kolegą z pracy Arkiem zajęła I miejsce w przerzynaniu drewna na czas.

Bardzo dziękujemy za przybycie, było nam miło gościć służby mundurowe

i zapraszamy za rok.