Wydawca treści Wydawca treści

Położenie

Nadleśnictwo Mrągowo jest jednym z 33 wchodzącym w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Położone jest na terenie województwa warmińsko - mazurskiego w powiatach: mrągowskim, kętrzyńskim i olsztyńskim. Swym zasięgiem obejmuje 8 gmin. Ma powierzchnię 839 km2.


Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów: Gązwa, Sadłowo i Mrągowo. Obręb Mrągowo wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie".
Gęstość zaludnienia w regionie, w którym położone jest nadleśnictwo, wynosi 37 osób na km2, czyli jest stosunkowo niskie w porównaniu do średniej gęstości zaludnienia w Polsce, wynoszącej 123 osób na km2.
Tereny bezpośrednio sąsiadujące z gruntami Nadleśnictwa to obszary leśne lub rolne, o bardzo słabym uprzemysłowieniu. Jest to region typowo rolniczy. Brak uciążliwego dla środowiska przemysłu i niewielka gęstość zaludnienia wpływają korzystnie na walory przyrodnicze regionu.
Piękno przyrody i krajobrazu łączącego wzgórza z licznymi położonymi wśród nich jeziorami, zachęca wielu turystów do odwiedzenia tych terenów. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są lasy Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie". Na terenach Nadleśnictwa Mrągowo rozpoczyna się najpiękniejszy mazurski szlak wodny rzeki Krutyni.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśna Brać vice-mistrzami Polski w grze na rogach myśliwskich!

Leśna Brać vice-mistrzami Polski w grze na rogach myśliwskich!

Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” 2.10.2021 r. podczas XXV Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” w klasie mistrzowskiej zajął 2. miejsce i uzyskał tym samym tytuł vice-mistrza Polski! Brodnica, gdzie odbywał się konkurs, okazała się ponownie szczęśliwym miejscem dla mazurskich leśników, ponieważ dokładnie 5 lat temu zdobyli tu Róg Wojskiego zostając mistrzami Polski. W skład zespołu, pierwotnie istniejącego przy Nadleśnictwach Spychowo i Strzałowo, wchodzą również pracownicy Nadleśnictw Mrągowo, Parciaki, Jedwabno i debiutancko Maskulińskie. Wysoką formę sygnalistów potwierdziło 3. miejsce w kategorii Muzyki Myśliwskiej, najatrakcyjniejszej dla słuchających.

Mistrzami Polski w obu kategoriach został Zespół Trębaczy Myśliwskich „Bór”, za co im serdecznie gratulujemy.

Dodatkowym sukcesem może pochwalić się Nadleśnictwo Mrągowo, którego pracownica Gabriela Ulewicz w kategorii mistrzowskiej dostała się do dogrywki 5 najlepszych solistów, ostatecznie zajmując 4. Miejsce i będąc 1. spośród leśników.

Zespół „Leśna Brać” kierowany przez Adama Jażdżewskiego istnieje już 21 lat. Sygnały myśliwskie wybrzmiewają podczas polowań, spotkań hubertowskich, ślubów i pożegnań ludzi lasu, na konkursach sygnalistów, a także podczas licznych festynów oraz imprez. Staropolska tradycja gry na rogach myśliwskich, wywodząca się z czasów gdy była to jedyna możliwość porozumiewania się na odległość, znajduje coraz szersze grono miłośników i słuchaczy. Niech piękny dźwięk rogu myśliwskiego brzmi stale w mazurskich lasach, tak jak to opisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”:

Tu przerwał, lecz róg trzymał; wszystkim się zdawało,
Że Wojski wciąż gra jeszcze, a to echo grało.