Wydawca treści
Parki krajobrazowe
Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.
Mazurski Park Krajobrazowy
Został utworzony w 1977 roku i jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce, obejmującego wraz z otuliną ok. 723 km2 . Siedziba parku mieści się w miejscowości Krutyń.
Bogactwo gatunków roślin i zwierząt, różnorodne ukształtowanie terenu, a także liczne relikty tradycyjnej , mazurskiej zabudowy wiejskiej, sprawiają, że ruch turystyczny jest tutaj szczególnie wzmożony.
Najnowsze aktualności
JESIENNY SZPALER LIPOWY
JESIENNY SZPALER LIPOWY
Jesień to dobry czas na sadzenie drzew ze względu na warunki pogodowe oraz ograniczone o tej porze roku funkcje życiowe drzew. Dnia 25 października 2020 r. w Wilkowie odbyło się uroczyste sadzenie drzewek lipy z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Przez wielu historyków Bitwa Warszawska 1920 roku jest uznawana za 18-stą przełomową bitwę w historii ludzkości. Zatrzymała marsz bolszewickiej rewolucji na państwa Zachodniej Europy oraz zadecydowała o niepodległości Polski.
Po uroczystej mszy świętej, lipy zostały posadzone przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkowie. Sadzenia dokonał proboszcz ks. Wojciech Ciarkowski, zaproszeni goście i parafianie. Na pamiątkę również został odsłonięty obelisk upamiętniający tamto wydarzenie. Wszyscy uczestnicy i organizatorzy uroczystości otrzymali list od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, podkreślający jak ważne dla ludzkości było zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej. Mrągowscy leśnicy przekazali „ Akt posadzenia drzewek lipy” podpisany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Pana Adama Roczniaka. Sadzonki drzewek lipy wyhodowane zostały w szkółce leśnej Święta Lipka Nadleśnictwa Mrągowo z nasion pobłogosławionych przez Papieża Franciszka podczas pielgrzymki olsztyńskich leśników do Watykanu w 2017 roku.
Lipa to drzewo cenione nie tylko za swoje właściwości, ale także historię z nią związaną. Drzewo to było uznawane w wielu europejskich krajach jako święte. Istniał zwyczaj, że młoda para biorąc ślub sadziła lipę na miedzy aby zapewnić zgodę miedzy rodzinami. Nasi południowi sąsiedzi- Czesi, Słowacy i Słoweńcy uznają lipę za swoje drzewo narodowe. Wizerunek drzewa lipy widnieje na wielu herbach i flagach. W tradycji chrześcijańskiej łączono drzewo lipy z Matką Boską. Historia mówi, że Matka Boska ukryła się przed oprawcami w jej konarach. Do dziś można spotkać kapliczki stojące pod tym drzewem.
Niektóre egzemplarze tego gatunku dożywają nawet kilkuset lat. Najstarsza polska lipa rosła w Cielętnikach i prawdopodobnie żyła około 600 lat, mierząca około 30 m wysokości o obwodzie sięgającym ponad 11 m. Niestety w 2017 roku została zniszczona przez huragan. Drewno lipy cenione jest w rzeźbiarstwie, a jej kwiaty w ziołolecznictwie. Zebrane kwiaty lipy mają wiele właściwości leczniczych zwłaszcza przy przeziębieniach. Ma właściwości moczopędne i przeciwgorączkowe, a także uspokajające. Zawiera wiele witamin, składników mineralnych i dużo substancji prozdrowotnych.
Lipa występuje w składzie gatunkowym lasu i możemy spotkać ją w lesie wśród innych drzew. Dzięki kwitnieniu lipa zapewnia pożywienie wielu owadom zwłaszcza dzikim pszczołom.
W setną rocznice wielkiego zwycięstwa polskiego oręża, w Wilkowie przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa posadzono szpaler lip, który jest świadectwem naszej pamięci i szacunku do historii.