Wydawca treści
Parki krajobrazowe
Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.
Mazurski Park Krajobrazowy
Został utworzony w 1977 roku i jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce, obejmującego wraz z otuliną ok. 723 km2 . Siedziba parku mieści się w miejscowości Krutyń.
Bogactwo gatunków roślin i zwierząt, różnorodne ukształtowanie terenu, a także liczne relikty tradycyjnej , mazurskiej zabudowy wiejskiej, sprawiają, że ruch turystyczny jest tutaj szczególnie wzmożony.
Najnowsze aktualności
Jesienne warsztaty florystyczne w Mrągowie
Jesienne warsztaty florystyczne w Mrągowie
Na wiosnę na terenie Nadleśnictwie Mrągowo została zainaugurowana na skalę regionalną akcja „Łączą nas drzewa”, w której wziął udział Pełnomocnik Rządu do Spraw Leśnictwa i Łowiectwa Edward Siarka. W ramach ciągłości akcji Nadleśnictwo Mrągowo 26.09.2021 dołączyło do festynu zorganizowanego przy kościele parafialnym Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej w Mrągowie. Niedzielna pogoda dopisała i pozwoliła przeprowadzić Jesienne warsztaty florystyczne, które spotkały się z dużym zainteresowaniem. Na stole warsztatowym znalazły się przeróżne rośliny z lasu, które usychając i przebarwiając się nabierają jesiennego uroku. Wśród nich były gałązki dębu i brzozy, uschnięte kwiatostany trzcinnika, dziewanny i podagrycznika, nadal kwitnące przymiotno białe, krwawnik, wrotycz i nawłocie oraz paprocie. Warsztaty dały możliwość opowiadania o naszych głównych bohaterach:
- o właściwościach leczniczych krwawnika i i ciekawostce dotyczącej jego nazwy łacińskiej (nazwa Achillea nawiązuje do mitycznego Achillesa, który miał krwawnikiem leczyć rany);
- o właściwościach przeciwpasożytniczych wrotyczu;
- o obcych gatunkach inwazyjnych we florze polskiej, do których zaliczają się nawłoć późna i kanadyjska;
- o problemach leśników związanych z trzcinnikiem na uprawach;
- o garbnikach zawartych w dębie i o wielu innych zagadnieniach.
Oprócz warsztatów Nadleśnictwo przeprowadziło szereg konkursów sprawdzających wiedze leśną, zarówno wśród dzieci jak i starszych osób. Tu najchętniej sprawdzana była znajomość grzybów jadalnych i trujących.
Festyn za nami, a przed nami akcja #sadziMY. Zapraszamy!