Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Edukacja przyrodnicza służy upowszechnianiu wiedzy przyrodniczej oraz kształtowaniu świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

W ramach edukacji leśnej oferujemy:

  • zajęcia terenowe na ścieżkach przyrodniczych i w lesie;
  • spotkania w izbie edukacyjnej i wiacie edukacyjnej;
  • prelekcje i pogadanki na temat lasu i otaczającej przyrody dla szkół, kół naukowych itd.;
  • konkursy plastyczne oraz konkursy wiedzy ekologicznej;
  • akcje, imprezy o tematyce ekologiczno-przyrodniczej;
  • warsztaty przyrodnicze.

A do tego- chętnie porozmawiamy o lesie, przyrodzie, ekologii, wytłumaczymy zjawiska zachodzące w środowisku leśnym przy każdej nadarzającej się okazji.

Spotkania z leśnikiem należy umawiać z wyprzedzeniem osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Mrągowo lub danego leśnictwa bądź telefonicznie ze specjalistą ds. edukacji leśnej bądź miejscowym leśniczym.

 

 

Pamiętaj, zanim zamówisz zajęcia przeczytaj regulamin znajdujący się poniżej w załaczniku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Żołędzie jak różowe landrynki

Żołędzie jak różowe landrynki

Żołędzie mimo że wyglądają na wysuszone, są przecież żywe i zasługują na szczególne traktowanie. Już w przyszłym roku wyrosną z nich małe dęby.

W październiku zbieraliśmy żołędzie. Większość nasion wysialiśmy od razu na szkółce. Te żołędzie dla których zabrakło miejsca na polu siewnym trzeba  przechować, bo przecież wysiejemy je dopiero wiosną. Żołędzie nie lubią tracić wody, której spory zapas zgromadziły pod łupinką. Aby dobrze wschodziły wiosną należy je tylko lekko przesuszyć, poddać termoterapii i jeszcze zaprawić, czyli potraktować środkiem, który uchroni je przed chorobami. Stąd ich piękny różowy kolor.
W tym roku będziemy przechowywać nasiona w beczkach. Dno tych beczek zostało wyłożone trocinami iglastymi. Ich zadaniem jest pochłanianie nadmiaru wilgoci. W beczki są włożone rury drenażowe, dzięki temu żołędzie mogą oddychać. Dodatkowo beczki od góry są okrywane grubą przewiewną pierzyną z włókniny i ustawiane w chłodni-lodówce w temperaturze -3°C, gdzie spędzą całą zimę. Żołędzie mimo że wyglądają na wysuszone, są przecież żywe i zasługują na szczególne traktowanie. Już w przyszłym roku wyrosną z nich małe dęby.