Wydawca treści
Ochrona lasu
Ochrona lasu ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych owadów i grzybów. W tym celu leśnicy usuwają z lasu drzewa zasiedlone przez szkodniki (posusz czynny), złomy (drzewa, których pień został złamany przez wiatr lub inny czynnik), wywroty (drzewa, których system korzeniowy został naderwany lub całkowicie wywrócone). Aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych owadów wykładają różnego rodzaju pułapki. Mogą być to drzewa, które po zasiedleniu zostaną usunięte z lasu lub pułapki feromonowe, w których owady wabione zapachem wchodzą do specjalnych pojemniczków. W ramach walki biologicznej ze szkodnikami owadzimi niezwykle skuteczną metodą jest ochrona pożytecznych ssaków owadożernych (ryjówki, jeże), płazów, gadów, ptaków i pożytecznych owadów. Skutecznie, zwłaszcza w drzewostanach sosnowych, przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi owadów zasiedlenie i ochrona mrowisk mrówki ćmawej.
Na ubogich siedliskach borów sosnowych zastosowano ogniskowo – kompleksową metodę ochrony lasu. Polega ona na założeniu miejsc różnorodności biologicznej (remiz).
Przeciwdziałania chorobom grzybowym polegają przede wszystkim na biologicznym zabezpieczeniu pniaków po ściętym drzewie, zwalczaniu chemicznym i mechanicznym oraz na stosowaniu odpowiednich technik hodowlanych.
Szkody od zwierzyny występują w uprawach w postaci zgryzania (sarna, jeleń, łoś zjadają pączek szczytowy młodego drzewka), a w młodnikach w postaci spałowania (zwierzę podcina siekaczami korę i zrywa ją szarpnięciem głowy). W celu uniknięciu tych szkód wykłada się drzewa zgryzowe.
Najnowsze aktualności
Konkurs plastyczny „Dary Lasu” rozstrzygnięty!
Konkurs plastyczny „Dary Lasu” rozstrzygnięty!
Konkurs plastyczny „Dary Lasu" rozstrzygnięty!
Bardzo cieszymy się, że w konkursie plastycznym „Dary lasu" wzięło udział ponad 70 uczniów z 10 szkół. Młodzi plastycy, których z dumą możemy nazwać przyrodnikami w swoich pracach wykorzystali jesienne dary lasu. Prace były pełne pomysłów, kolorowe i wyjątkowo estetycznie wykonane.
Jury miało twardy orzech do zgryzienia. Mimo to postanowiło przyznać następujące nagrody:
KATEGORIA 0 – III
I MIEJSCE Maria Kuś (ZS nr 1 Mrągowo, pod opieką P. E.Chojnowskiej)
Stanisław Gądek (SP w Węgoju, pod opieką A.Watros)
II MIEJSCE Kacper Pączkowski (SP w Węgoju, pod opieką A.Watros)
III MIEJSCE Oliwia Matusiak ( SP w Szestnie, pod opieką E. Włodarczyk)
WYRÓŻNIENIA Paweł Smoliński (SP w Węgoju, pod opieką A.Watros)
Miłosz Szymański (SP w Warpunach, pod opieką I. Świder)
Julia Siegmund (SP w Marcinkowie, H. Całka)
KATEGORIA IV – VI
I MIEJSCE Urszula Myller ( SP w Kolnie, filia w Bęsi, pod opieką A. Jachura)
II MIEJSCE Sebastian Grabowski ( SP w Węgoju, pod opieką A. Watros)
III MIEJSCE Weronika Nowak ( ZS nr 4 w Mrągowie, pod opieką L. Gosiewskiej)
WYRÓŻNIENIA Paulina Rak (SP w Węgoju, pod opieką A. Watros)
Alicja Węglewska (ZS nr 1 w Mrągowie, pod opieką B.Pyrczak)
Jury postanowiło wyróżnić najmłodszych uczestników konkursu: Jakuba Tocewicza (SP w Marcinkowie, pod opieką E.Sańko) oraz Maję Gregorewicz (ZS nr 1 w Mrągowie, pod opieką I.Olender).
Wszystkich nagrodzonych wraz z opiekunami zapraszamy 3 listopada br na godzinę 12.00 na uroczyste rozdanie nagród do siedziby Nadleśnictwa Mrągowo (ul. Warszawska 49, 11-700 Mrągowo).