Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Ochrona lasu ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych owadów i grzybów. W tym celu leśnicy usuwają z lasu drzewa zasiedlone przez szkodniki (posusz czynny), złomy (drzewa, których pień został złamany przez wiatr lub inny czynnik), wywroty (drzewa, których system korzeniowy został naderwany lub całkowicie wywrócone). Aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych owadów wykładają różnego rodzaju pułapki. Mogą być to drzewa, które po zasiedleniu zostaną usunięte z lasu lub pułapki feromonowe, w których owady wabione zapachem wchodzą do specjalnych pojemniczków.  W ramach walki biologicznej ze szkodnikami owadzimi niezwykle skuteczną metodą jest ochrona pożytecznych ssaków owadożernych (ryjówki, jeże), płazów, gadów, ptaków i pożytecznych owadów. Skutecznie, zwłaszcza w drzewostanach sosnowych, przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi owadów zasiedlenie i ochrona mrowisk mrówki ćmawej.

Na ubogich siedliskach borów sosnowych zastosowano ogniskowo – kompleksową metodę ochrony lasu. Polega ona na założeniu miejsc różnorodności biologicznej (remiz).

Przeciwdziałania chorobom grzybowym polegają przede wszystkim na biologicznym zabezpieczeniu pniaków po ściętym drzewie, zwalczaniu chemicznym i mechanicznym oraz na stosowaniu odpowiednich technik hodowlanych.

Szkody od zwierzyny występują w uprawach w postaci zgryzania (sarna, jeleń, łoś zjadają pączek szczytowy młodego drzewka), a w młodnikach w postaci spałowania (zwierzę podcina siekaczami korę i zrywa ją szarpnięciem głowy).  W celu uniknięciu tych szkód wykłada się drzewa zgryzowe.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera Rady Ministrów

Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera Rady Ministrów

Polak Mały – pod takim hasłem w tym roku odbył się Dzień Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera Rady Ministrów w Warszawie. Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Mazurskie reprezentował tam Lasy Państwowe. Dzieci odwiedzające nasze stoisko miały wiele zadań do wykonania podczas leśnych warsztatów. A kiedy miały ochotę odpocząć mogły ukryć się w „ostoi", bo właśnie taki fragment lasu przywieźliśmy z Mazur do stolicy. Rodzice z uśmiechem witali nas i podkreślali, że dobrze widzieć leśników w środku miasta.

Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko podkreślił, że dzieci i młodzież powinny znać rodzimą przyrodę. A miłość do lasu trzeba pielęgnować od najmłodszych lat.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym dzieci tworzyły pocztówki z darów lasu. Młodzi odkrywcy przyrody chętnie podpatrywali przez mikroskopy owady. I dzieci i dorośli byli zaskoczeni, że kornik jest taki malutki. Rozpoznawanie gatunków drzew leśnych było wyzwaniem dla małych i dużych.

Wśród szacownych gości, którzy odwiedzili nasze stoisko był również Podsekretarz Stanu Andrzej Konieczny. Wszyscy odwiedzający wyrażali zainteresowanie mazurską przyrodą i z sentymentem wspominali pobyt na Mazurach.