Wydawca treści
Ochrona gatunkowa
Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 415 gatunków roślin, 232 gatunków grzybów i 319 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.
Dobre rozpoznanie zasobów i składników przyrody oraz istniejących zagrożeń to podstawowa zasada ochrony lasu, a w tym ochrony przyrody. Jednym z wielu zadań służby leśnej jest gromadzenie informacji na temat nowych miejsc występowania, a także coroczny monitoring znanych stanowisk grzybów, porostów, roślin oraz zwierząt występujących na ternie nadleśnictwa.
Spośród chronionych, zagrożonych i rzadkich regionalnie grzybów, porostów i roślin spotkać można na terenie Nadleśnictwa takie gatunki jak:
Lilia złotogłów /Lilium martagon/
Cis pospolity /Taxus baccata/
Jodła pospolita /Abies alba/
Zimoziół północny /Linnaea borealis/
Lepiężnik różowy /Petasites hybridus/
Sasanka otwarta /Pulsatilla patens/
Paprotka zwyczajna /Polypodium vulgare/
Czosnek niedźwiedzi /Allium ursinum/
Podkolan biały /Platanthera bifolia/
Bluszcz pospolity /Hedera helix/
Bobrek trójlistkowy, b. trójlistny /Menyanthes trifoliata/
Pióropusznik strusi /Matteuccia struthiopteris/
Turówka wonna, żubrówka /Hierochloë odorata/
Dereń świdwa /Cornus sanguinea/
Widłak goździsty /Lycopodium clavatum/
Sromotnik bezwstydny /Phallus impudicus/
Skrzyp zimowy /Equisetum hyemale/
Widłak jałowcowaty /Lycopodium annotinum/
Barwinek pospolity /Vinca minor/
Zawilec wielkokwiatowy /Anemone sylvestris/
Widłak wroniec /Huperzia selago/
Do najcenniejszych zwierząt spotykanych na terenie nadleśnictwa zaliczyć można takie gatunki jak:
Bóbr europejski /Castor fiber/
Żółw błotny /Emys orbicularis/
Żmija zygzakowata /Vipera berus/
Wilk szary /Canis lupus/
Ryś /Lynx lynx/
Wydra europejska /Lutra lutra/
Orlik krzykliwy /Aquila pomarina/
Bielik /Haliaeetus albicilla/
Bocian czarny /Ciconia nigra/
Bocian biały /Ciconia ciconia/
Żuraw /Grus grus/
Siniak /Columba oenas/
Dzięciołek /Dendrocopos minor/
Bekas kszyk, kszyk /Gallinago gallinago/
Derkacz /Crex crex/
Łęczak /Tringa glareola/
Samotnik /Tringa ochropus/
Bąk /Botaurus stellaris/
Cyranka /Anas querquedula/
Cyraneczka /Anas crecca/
Najnowsze aktualności
PRZERAŻAJĄCE CUDA W LESIE
PRZERAŻAJĄCE CUDA W LESIE
Gdy wiosna jest sucha a dni stają się coraz cieplejsze zaczynają dziać się cuda w lesie. Istnieje zjawisko którego pojawienie się może wzbudzić w nas grozę, a jego obraz wygląda jak z horrorów. Mowa tu o ogołoconych z liści krzewach i drzewach całych oprzędzonych pajęczynami.
Najczęściej takie fascynujące zjawisko możemy zaobserwować wzdłuż dróg. Jak się to dzieje, że krzewy są pozbawione liści i owinięte pajęczymi nićmi?
Jeżeli takiej przędzy przyjrzymy się dokładniej nie zauważymy tam pająków, lecz małe larwy i to właśnie one są odpowiedzialne za powstanie takiego zjawiska. Są to larwy motyli namiotników. Aby doszło do takiego zjawiska muszą być złożone jaja. Z nastaniem wiosny gąsienice wykluwają się z jaj i od razu przystępują do żeru. Na początku żywią się młodymi listkami, lecz gdy młodych już nie ma to starszymi, twardszymi też nie pogardzą. Jeżeli nie ma żadnego zagrożenia dla larw jak np. przymrozki, to gąsienic jest tak dużo, że potrafią opanować cały krzew lub drzewo. Im więcej jedzą tym więcej wytwarzają przędzy. Gdy gąsienice są już wystarczająco odżywione owijają się w kokon i czekają na przepoczwarczenie w małe srebrno- szare motyle. Niestety przez to, że owady te są monofagami nie wszystkie zdążą się przeobrazić w motyle. Gdy już zabraknie krzewów danego gatunku dookoła miejsca gdzie się wykluły gąsienice umierają z głodu.
Przerażający jest widok szkieletu krzewu lub drzewa owiniętego pajęczymi nićmi. Krajobraz ten jednak nie trwa długo. Rośliny zaraz zaczynają puszczać nowe liście którym nic już nie grozi. Namiotniki nie stanowią zagrożenia dla naszej roślinności.
Jest to fascynujące zjawisko, które może budzić strach i obrzydzenie, ale na pewno warto mu się przyjrzeć dokładniej. Bo nic w przyrodzie nie jest na tyle straszne, żeby nie pogłębiać swojej wiedzy!