Wydawca treści
Ochrona gatunkowa
Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny. W Polsce ochroną ścisłą objętych jest 415 gatunków roślin, 232 gatunków grzybów i 319 gatunków zwierząt. 65 proc. gatunków dzikiej flory i fauny Polski to gatunki leśne.
Dobre rozpoznanie zasobów i składników przyrody oraz istniejących zagrożeń to podstawowa zasada ochrony lasu, a w tym ochrony przyrody. Jednym z wielu zadań służby leśnej jest gromadzenie informacji na temat nowych miejsc występowania, a także coroczny monitoring znanych stanowisk grzybów, porostów, roślin oraz zwierząt występujących na ternie nadleśnictwa.
Spośród chronionych, zagrożonych i rzadkich regionalnie grzybów, porostów i roślin spotkać można na terenie Nadleśnictwa takie gatunki jak:
Lilia złotogłów /Lilium martagon/
Cis pospolity /Taxus baccata/
Jodła pospolita /Abies alba/
Zimoziół północny /Linnaea borealis/
Lepiężnik różowy /Petasites hybridus/
Sasanka otwarta /Pulsatilla patens/
Paprotka zwyczajna /Polypodium vulgare/
Czosnek niedźwiedzi /Allium ursinum/
Podkolan biały /Platanthera bifolia/
Bluszcz pospolity /Hedera helix/
Bobrek trójlistkowy, b. trójlistny /Menyanthes trifoliata/
Pióropusznik strusi /Matteuccia struthiopteris/
Turówka wonna, żubrówka /Hierochloë odorata/
Dereń świdwa /Cornus sanguinea/
Widłak goździsty /Lycopodium clavatum/
Sromotnik bezwstydny /Phallus impudicus/
Skrzyp zimowy /Equisetum hyemale/
Widłak jałowcowaty /Lycopodium annotinum/
Barwinek pospolity /Vinca minor/
Zawilec wielkokwiatowy /Anemone sylvestris/
Widłak wroniec /Huperzia selago/
Do najcenniejszych zwierząt spotykanych na terenie nadleśnictwa zaliczyć można takie gatunki jak:
Bóbr europejski /Castor fiber/
Żółw błotny /Emys orbicularis/
Żmija zygzakowata /Vipera berus/
Wilk szary /Canis lupus/
Ryś /Lynx lynx/
Wydra europejska /Lutra lutra/
Orlik krzykliwy /Aquila pomarina/
Bielik /Haliaeetus albicilla/
Bocian czarny /Ciconia nigra/
Bocian biały /Ciconia ciconia/
Żuraw /Grus grus/
Siniak /Columba oenas/
Dzięciołek /Dendrocopos minor/
Bekas kszyk, kszyk /Gallinago gallinago/
Derkacz /Crex crex/
Łęczak /Tringa glareola/
Samotnik /Tringa ochropus/
Bąk /Botaurus stellaris/
Cyranka /Anas querquedula/
Cyraneczka /Anas crecca/
Najnowsze aktualności
BOCIANIE MRĄGOWO
BOCIANIE MRĄGOWO
W piątek 30 października na terenie Nadleśnictwa Mrągowo przy współpracy z Komitetem Ochrony Orłów z Olsztyna zostało wybudowane gniazdo dla bocianów czarnych.
To już kolejna taka akcja dla ochrony tego gatunku na naszym terenie. Wraz z KOO w marcu naprawiliśmy gniazdo bociana. Dzięki zamontowanej fotopułapce zaobserwowaliśmy wówczas, że gniazdo zostało zasiedlone przez ptaki, lecz do lęgu bociany nie przystąpiły. Mamy nadzieję, że w nowym roku 2021 bociany będą miały młode i populacja tego gatunku wzrośnie.
Tym razem nie remontowaliśmy starego gniazda, lecz zbudowaliśmy nowe. Aby wesprzeć akcję BocianiMy znaleźliśmy dogodne warunki bytowania dla bocianów czarnych. Stare lasy z ponad 160 letnimi dębami i sosnami oraz 100 letnią olchą to idealne warunki dla tych ptaków, gdyż prowadzą one skryty tryb życia i żeby go zobaczyć trzeba mieć dużo szczęścia. Ekipa montująca szybko się uwinęła z budową gniazda. Teraz z niecierpliwością będziemy czekali na wiosnę, aby zobaczyć czy bociany zasiedlą nowe gniazdo.
W tym samym leśnictwie, gdzie zbudowaliśmy gniazdo mamy już jedno gniazdo bociana czarnego. W czerwcu udało nam się zaobrączkować i założyć GPS dwóm jeszcze nie opierzonym maluchom. Teraz dzięki nowoczesnej technice możemy je śledzić i wiemy, że aktualnie oba bociany przebywają w Izraelu. Zobaczymy czy za parę lat, gdy osiągną dojrzałość płciową przylecą do nas z powrotem.
Aktualnie w Nadleśnictwie Mrągowo mamy 3 strefy bociana czarnego, ale tylko jedna z nich jest stale zasiedlana. Czekamy na potwierdzenie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie 4 nowych stref tego ptaka. W połowie marca 2021 roku dowiemy się czy będziemy mieli jeszcze więcej leśnych bocianów.
Dziękujemy za współpracę Komitetowi Ochrony Orłów w Olsztynie i liczymy na kolejne takie akcje, gdzie wspólnie możemy pomóc tym pięknym i nadal rzadkim ptakom.