Wydawca treści
Obiekty edukacyjne
Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo utworzonych zostało szereg obiektów mających służyć edukacji leśnej społeczeństwa. Są to:
Ścieżka dydaktyczno- ekologiczna "Park Sorkwicki" – utworzona w 1997r na półwyspie Jeziora Lampackiego. Kompleks zwany „Parkiem" kryje wspomnienia dawnych właścicieli pałacu w Sorkwitach, do ciekawych obiektów należą tutaj skarpa z kamieni, gdzie w XIX w założono winnice, pozostałości po grobowcu właścicieli pałacu oraz pomnik przyrody- grupa pięciu modrzewi europejskich.
Ścieżka edukacyjna "Borowski Las" – utworzona we współpracy z Fundacją „Rodowo". Ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym życie lasu m.in. jego budowę, mieszkańców, ekologię, gospodarkę leśną i łowiecką. Na szlaku ścieżki znajduje się wiata edukacyjna "Zielona klasa", a w jej niedalekiej odległości izba edukacyjna.
Wiata edukacyjna „Zielona klasa" – przystosowana do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Grupy korzystające z wiaty dokonują wcześniejszej rezerwacji u leśniczego Leśnictwa Borowo lub w Nadleśnictwie Mrągowo.
Izba Edukacyjna – umiejscowiona jest w Leśnictwie Borowo. Towarzyszą jej ekspozycje maszyn i narzędzi używanych dawniej w leśnictwie, a także budek lęgowych dla ptaków. Grupy korzystające z izby dokonują wcześniejszej rezerwacji u leśniczego Leśnictwa Borowo lub w Nadleśnictwie Mrągowo.
Ścieżka przyrodnicza "Jary Lampasza" – wykonana w ramach projektu Wolontariatu Europejskiego, Programu „MŁODZIEŻ" koordynowanego przez Fundację „Rodowo" we współpracy z Nadleśnictwem Mrągowo. Położona nad urokliwym jeziorem Lampasz, ukazuje bogactwo i różnorodność otaczającej nas przyrody.
Ścieżka edukacyjno-widokowa "Źródełko miłości" - położona na końcu promenady nad jeziorem Czos. Piękna okolica oraz związana z nią legenda o "Źródełku miłości" to doskonałe miejsce na spacery, nie tylko dla zakochanych. Specjalnie dla miłośników przyrody zostały umieszczone tablice informacyjne opisujące faunę i florę jeziora oraz otaczającego go lasu.
Ścieżka ćwiczeń na Szkółce Leśnej - w Nadleśnictwie Mrągowo Szkółka Leśna jest usytuowana w Świętej Lipce (Jadąc w kierunku Kętrzyna po prawej stronie). Na ścieżce są usytuowane urządzenia do ćwiczeń i zabawy. Miejsce to jest idealne na niedzielne wyprawy za miasto, ale również na zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup.
Ścieżka "Na historycznej granicy Warmii i Mazur" w Świętej Lipce to wyjątkowy szlak prowadzący w duchu tradycji tego wyjątkowego miejsca przez barwną, wielowiekową historię terenów w otoczeniu niepowtarzalnej przyrody Warmii i Mazur. To tutaj możesz przejść się dawnym traktem pielgrzymkowym z Reszla do Świętej Lipki czy spróbować odkryć, gdzie przebiegała niegdyś historyczna granica Warmii. Dla miłośników przyrody przygotowane zostały tablice informacyjne, poruszające m.in. tematykę granicy pola z lasem czy też podziału powierzchniowego lasu.
Najnowsze aktualności
Listopadowa wiosna
Listopadowa wiosna
Pomimo, że mamy już końcówkę listopada, dni są coraz krótsze i cała przyroda powinna przygotowywać się do zimowego spoczynku to w lesie napotkać możemy na niespotykane o tej porze roku zjawiska.
To teraz większość roślin przechodzi w stan spoczynku. Części nadziemne roślin obumierają i pozostają po nich kłącza, korzenie i bulwy. Ogólnie to czas „zasypiania” roślin w oczekiwaniu na kolejną wiosnę, aby z jej początkiem z większą siłą mogły rosnąć w przyszłym roku. Co prawda listopad w tym roku nie jest jakoś nadzwyczajny- ani nie jest mroźny, ani ciepły dosyć normalny jak na jesienną porę. Jednak wędrując po lesie możemy natknąć się na dziwne zjawisko o tej porze roku, a mianowicie na geofity- czyli rośliny kwitnące jako pierwsze wczesną wiosną. Nasz podleśniczy Dominik ostatnio zauważył kwitnącego zawilca gajowego, a teraz wawrzynka wilczełyko! Widać rozwijające się pąki kwiatów bagna zwyczajnego, którego pora kwitnienia przypada na czerwiec. To niespotykane zjawisko o tej porze roku. Niby nic nadzwyczajnego się nie dzieje, ale przyroda zwariowała. Idąc na leśną wędrówkę możemy poczuć się jak wczesną wiosną kiedy to wypatrujemy pierwszych kwitnących roślin.
Czy wiosną również zobaczymy geofity? Nie ma powodów do obaw, wiosną pojawią się zawilce i wawrzynki na które zawsze czekamy z utęsknieniem po zimie. Teraz przyroda daje możliwość jeszcze chwili „nacieszenia oka” takimi wyjątkowymi zjawiskami i pięknymi kwiatami. Korzystajmy z tego, a spacerując po lesie wypatrujmy ciekawostek leśnych.