Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się lasy niepaństwowe zajmujące powierzchnię około 1 900 ha. Nadzór nad gospodarką leśną w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa jest powierzany w drodze porozumienia przez Starostę. Takie porozumienia zostały zawarte z Starostą Mrągowskim i Olsztyńskim, podstawą ich zawarcia jest Ustawa o lasach z 28 września 1991 roku. Starostwo Powiatowe w Kętrzynie prowadzi samodzielnie nadzór nad lasami niepaństwowymi. Gospodarka leśna w lasach prywatnych prowadzona jest na podstawie Uproszczonego Planu Urządzenia Lasu, Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu lub Inwentaryzacji Stanu Lasu. Przy niewykonywaniu obowiązków ustawowych przez posiadaczu lasu starosta w drodze decyzji administracyjnej może te zadania nakazać wykonać.

W ramach powierzonego nam nadzoru:

  • chronimy lasy przed niekontrolowanymi wyrębami, a także przed szkodnictwem leśnym,
  • na bieżąco kontrolujemy stan lasów i oceniamy sposób prowadzenia w nich gospodarki leśnej,
  • udzielamy fachowej pomocy w prowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych i hodowlanych w istniejących uprawach i drzewostanach, a także przy zalesieniu gruntów porolnych,
  • chronimy lasy niepaństwowe przed wystąpieniem organizmów szkodliwych i zwalczamy je w razie ich masowego pojawu.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna

Sprzedaż drewna

Sprzedaż detaliczna drewna prowadzona jest w siedzibach leśnictw Nadleśnictwa Mrągowo.
 
Leśnictwa prowadzą sprzedaż detaliczną drewna
, produktów niedrzewnych i produktów użytkowania ubocznego.

Sprzedaż następuje według obowiązującego cennika detalicznego i warunków sprzedaży.

Drewno sprzedawane w Nadleśnictwie Mrągowo przygotowywane jest zgodnie z wymaganiami jakościowo-wymiarowymi drewna określonymi w normach i warunkach technicznych stosowanych w PGL LP do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego. Organizacja wywozu oraz ewentualna manipulacja drewna przed załadunkiem leży po stronie kupującego.


Nadleśnictwo sprzedaje drewno ułożone przy drodze wywozowej.

 

Dokumentem rozchodu drewna jest asygnata wystawiona przez leśniczego prowadzącego sprzedaż drewna, do której dołączany jest paragon fiskalny lub faktura VAT.

Wywóz zakupionego drewna z lasu odbywa się w dni robocze, po uzgodnieniu z leśniczym i wpisaniu przez leśniczego daty wywozu na asygnacie.

Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie i nie powinien on być dłuższy niż 14 dni od daty zakupu drewna.

Drewno średniowymiarowe (w tym opałowe) mierzy się w metrach przestrzennych lub metrach sześciennych.

Metr przestrzenny stosuje się przy pomiarze drewna ułożonego w stos, zmierzonego razem z korą i pustymi przestrzeniami między wałkami.

Metr sześcienny stosuje się do określania ilości samego drewna, bez kory i pustych przestrzeni między wałkami, znajdującego się w ten sposób zmierzonym stosie. W jednym metrze przestrzennym zawartość samego surowca drzewnego wynosi zazwyczaj w zależności od gatunku od 60 do 70% (n.p. 1 mp x 0,6 = 0,6 m3).
W związku z tym ceny m3 i mp są różne. Cena 1 mp jest zawsze niższa (o około 30-40% w zależności od gatunku) niż cena 1 m3.

Nadleśnictwo Mrągowo informuje o  możliwości nabycia pozostałości drzewnych po ścince i wyróbce drewna przez osoby fizyczne z zastosowaniem metody samowyrobu. Szczegółowe informacje można uzyskać w leśnictwach.

Informacje dotyczące sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Mrągowo można uzyskać pod numerem telefonu 89 741 30 83 w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.

Materiały do pobrania: