Wydawca treści
MIEJSCA OGNISKOWE
Nadleśnictwo Mrągowo udostępnia do korzystania przez grupy zorganizowane
oraz indywidualnych użytkowników wyznaczone miejsca ogniskowe:
- Leśnictwo Kromnice oddz. 18 a (dwa miejsca)
- Leśnictwo Borowo oddz. 119 b, 89 a
- Leśnictwo Reszel oddz. 51 b
- Leśnictwo Wola oddz. 89 y
- Leśnictwo Bredynki oddz. 148 k, 222 f
- Leśnictwo Grzybowo oddz. 103 l
- Gospodarstwo Szkółkarskie Święta Lipka oddz. 12 h
Numery telefonu do Leśniczych znajdują się tutaj
ZASADY PALENIA OGNISKA
1. Należy zapoznać się z regulaminem, który znajduję się w załączniku do pobrania poniżej.
2. Zabrania się samodzielnego rozpalania ogniska bez uzyskania zgody gospodarza.
3. Miejsce na ognisko należy zarezerwować u leśniczego lub w nadleśnictwie poprzez wypełnienie formularza i przesłanie go drogą mailową lub przekazanie osobiście najpóźniej dwa dni przed zaplanowanym przyjazdem.
4. Zabrania się pozostawienia ognia bez dozoru. W przypadku zakończenia korzystania ognisko należy zagasić.
6. Szanuj otaczającą Cię zieleń i dbaj o czystość tego miejsca- posprzątaj po sobie !
7. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym gościem lasu. Zachowaj ciszę.
ŻYCZYMY MIŁEGO WYPOCZYNKU
Najnowsze aktualności
ZAJĄC WIELKANOCNY W LESIE ?
ZAJĄC WIELKANOCNY W LESIE ?
Już niedługo wszyscy zasiądziemy przy stole by zjeść Wielkanocne śniadanie, lecz wielu z nas- zwłaszcza dzieci, czekać będzie na zajączka, który ukrył prezenty w ogrodach i domach.
Święta Wielkanocne kojarzą się nam z kolorowymi pisankami, barankiem, pisklakami kurcząt i zajączkiem. Skąd się przy nich wziął zajączek? Czy spacerując po lesie i łąkach możemy spotkać zająca świątecznego?
Zające zamieszkują nasze tereny leśne. W Polsce występują dwa gatunki zajęcy: zając bielak, który gustuje w terenach typowo leśnych oraz zając szarak, który preferuje tereny otwarte, czyli łąki i pola. Niektórych może zaskoczyć fakt, że zające nie kopią nor, to ich krewni króliki to robią. Zające szukają sobie wgłębień gdzie mogą się przespać i takie wyleżane przez nie miejsca nazywamy kotlinkami. Zwierzęta te nie boją się wody i w razie potrzeby przepłyną na drugi brzeg rzeki. Zające na ogół nie wydają odgłosów, lecz w sytuacji zagrożenia wydają dźwięki zwane kniazianiem. To dzięki ich wiosennej aktywności, kiedy przyroda dopiero zaczyna się budzić do życia, stały się symbolem wiosny. Pierwsze potomstwo u zajęcy pojawia się właśnie marcu. Co ciekawe zajączki rodzą się już całkowicie rozwinięte i z gęstym futrem.
Zając był znanym symbolem w czasach pogańskich. Słowianie na przedwiośniu obchodzili Jare Gody, czyli święto nadchodzącej wiosny. W dawnych wierzeniach bogini wiosny Eostera (Wielkanoc) lubiła przeistaczać się właśnie w zająca. Religia chrześcijańska ma wiele wspólnego z obrzędami i symbolami pogańskimi i tak też w nich pojawił się zajączek. Tradycja przynoszenia przez zajączka prezentów przyszła do naszego kraju z Niemiec. Dlatego dzieci ze Śląska i z Wielkopolski znają zajączka trochę dłużej. Tradycja mówiła o tym, że zajączek dzień przed Wielkanocą chodzi z koszyczkiem i chowa w ogrodzie kolorowe jajka-pisanki. Następnie w dzień Wielkanocy z samego rana dzieci szukają pisanek. Powoli jajka zmieniały się w czekoladki a potem w prezenty. Mimo to i tak jest to wspaniały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że zajączek chowa „jajka” nie tylko w przydomowych ogródkach. Możemy je znaleźć wszędzie! Zajęcy w Polsce jest ponad pół miliona, co oznacza, że mamy szanse go spotkać idąc na spacer. A kto wie może to będzie wielkanocny zajączek.
Nie ma znaczenia, w jakiej religii święto jest obchodzone. Przyroda, podobnie jak Jezus Chrystus, zmartwychwstaje wiosną. Dzień staje się dłuższy-jest coraz jaśniej, pączki puszczają liście, a zwierzęta łączą się w pary - jest więc to czas radości.
Z tej okazji chcemy Wam wszystkim życzyć zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych! Niech nadchodząca czas przyniesie Wam wiele dobrego. Pamiętajcie o tym, co w tych świętach jest najważniejsze – radość i obecność naszych najbliższych.