Wydawca treści
MIEJSCA OGNISKOWE
Nadleśnictwo Mrągowo udostępnia do korzystania przez grupy zorganizowane
oraz indywidualnych użytkowników wyznaczone miejsca ogniskowe:
- Leśnictwo Kromnice oddz. 18 a (dwa miejsca)
- Leśnictwo Borowo oddz. 119 b, 89 a
- Leśnictwo Reszel oddz. 51 b
- Leśnictwo Wola oddz. 89 y
- Leśnictwo Bredynki oddz. 148 k, 222 f
- Leśnictwo Grzybowo oddz. 103 l
- Gospodarstwo Szkółkarskie Święta Lipka oddz. 12 h
Numery telefonu do Leśniczych znajdują się tutaj
ZASADY PALENIA OGNISKA
1. Należy zapoznać się z regulaminem, który znajduję się w załączniku do pobrania poniżej.
2. Zabrania się samodzielnego rozpalania ogniska bez uzyskania zgody gospodarza.
3. Miejsce na ognisko należy zarezerwować u leśniczego lub w nadleśnictwie poprzez wypełnienie formularza i przesłanie go drogą mailową lub przekazanie osobiście najpóźniej dwa dni przed zaplanowanym przyjazdem.
4. Zabrania się pozostawienia ognia bez dozoru. W przypadku zakończenia korzystania ognisko należy zagasić.
6. Szanuj otaczającą Cię zieleń i dbaj o czystość tego miejsca- posprzątaj po sobie !
7. Pamiętaj, że nie jesteś jedynym gościem lasu. Zachowaj ciszę.
ŻYCZYMY MIŁEGO WYPOCZYNKU
Najnowsze aktualności
BOCIANIE MRĄGOWO
BOCIANIE MRĄGOWO
W piątek 30 października na terenie Nadleśnictwa Mrągowo przy współpracy z Komitetem Ochrony Orłów z Olsztyna zostało wybudowane gniazdo dla bocianów czarnych.
To już kolejna taka akcja dla ochrony tego gatunku na naszym terenie. Wraz z KOO w marcu naprawiliśmy gniazdo bociana. Dzięki zamontowanej fotopułapce zaobserwowaliśmy wówczas, że gniazdo zostało zasiedlone przez ptaki, lecz do lęgu bociany nie przystąpiły. Mamy nadzieję, że w nowym roku 2021 bociany będą miały młode i populacja tego gatunku wzrośnie.
Tym razem nie remontowaliśmy starego gniazda, lecz zbudowaliśmy nowe. Aby wesprzeć akcję BocianiMy znaleźliśmy dogodne warunki bytowania dla bocianów czarnych. Stare lasy z ponad 160 letnimi dębami i sosnami oraz 100 letnią olchą to idealne warunki dla tych ptaków, gdyż prowadzą one skryty tryb życia i żeby go zobaczyć trzeba mieć dużo szczęścia. Ekipa montująca szybko się uwinęła z budową gniazda. Teraz z niecierpliwością będziemy czekali na wiosnę, aby zobaczyć czy bociany zasiedlą nowe gniazdo.
W tym samym leśnictwie, gdzie zbudowaliśmy gniazdo mamy już jedno gniazdo bociana czarnego. W czerwcu udało nam się zaobrączkować i założyć GPS dwóm jeszcze nie opierzonym maluchom. Teraz dzięki nowoczesnej technice możemy je śledzić i wiemy, że aktualnie oba bociany przebywają w Izraelu. Zobaczymy czy za parę lat, gdy osiągną dojrzałość płciową przylecą do nas z powrotem.
Aktualnie w Nadleśnictwie Mrągowo mamy 3 strefy bociana czarnego, ale tylko jedna z nich jest stale zasiedlana. Czekamy na potwierdzenie z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie 4 nowych stref tego ptaka. W połowie marca 2021 roku dowiemy się czy będziemy mieli jeszcze więcej leśnych bocianów.
Dziękujemy za współpracę Komitetowi Ochrony Orłów w Olsztynie i liczymy na kolejne takie akcje, gdzie wspólnie możemy pomóc tym pięknym i nadal rzadkim ptakom.
Polecane artykuły
Obiekty edukacyjne
Obiekty edukacyjne
Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo utworzonych zostało szereg obiektów mających służyć edukacji leśnej społeczeństwa. Są to:
Ścieżka dydaktyczno- ekologiczna "Park Sorkwicki" – utworzona w 1997r na półwyspie Jeziora Lampackiego. Kompleks zwany „Parkiem" kryje wspomnienia dawnych właścicieli pałacu w Sorkwitach, do ciekawych obiektów należą tutaj skarpa z kamieni, gdzie w XIX w założono winnice, pozostałości po grobowcu właścicieli pałacu oraz pomnik przyrody- grupa pięciu modrzewi europejskich.
Ścieżka edukacyjna "Borowski Las" – utworzona we współpracy z Fundacją „Rodowo". Ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym życie lasu m.in. jego budowę, mieszkańców, ekologię, gospodarkę leśną i łowiecką. Na szlaku ścieżki znajduje się wiata edukacyjna "Zielona klasa", a w jej niedalekiej odległości izba edukacyjna.
Wiata edukacyjna „Zielona klasa" – przystosowana do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Grupy korzystające z wiaty dokonują wcześniejszej rezerwacji u leśniczego Leśnictwa Borowo lub w Nadleśnictwie Mrągowo.
Izba Edukacyjna – umiejscowiona jest w Leśnictwie Borowo. Towarzyszą jej ekspozycje maszyn i narzędzi używanych dawniej w leśnictwie, a także budek lęgowych dla ptaków. Grupy korzystające z izby dokonują wcześniejszej rezerwacji u leśniczego Leśnictwa Borowo lub w Nadleśnictwie Mrągowo.
Ścieżka przyrodnicza "Jary Lampasza" – wykonana w ramach projektu Wolontariatu Europejskiego, Programu „MŁODZIEŻ" koordynowanego przez Fundację „Rodowo" we współpracy z Nadleśnictwem Mrągowo. Położona nad urokliwym jeziorem Lampasz, ukazuje bogactwo i różnorodność otaczającej nas przyrody.
Ścieżka edukacyjno-widokowa "Źródełko miłości" - położona na końcu promenady nad jeziorem Czos. Piękna okolica oraz związana z nią legenda o "Źródełku miłości" to doskonałe miejsce na spacery, nie tylko dla zakochanych. Specjalnie dla miłośników przyrody zostały umieszczone tablice informacyjne opisujące faunę i florę jeziora oraz otaczającego go lasu.
Ścieżka ćwiczeń na Szkółce Leśnej - w Nadleśnictwie Mrągowo Szkółka Leśna jest usytuowana w Świętej Lipce (Jadąc w kierunku Kętrzyna po prawej stronie). Na ścieżce są usytuowane urządzenia do ćwiczeń i zabawy. Miejsce to jest idealne na niedzielne wyprawy za miasto, ale również na zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup.
Ścieżka "Na historycznej granicy Warmii i Mazur" w Świętej Lipce to wyjątkowy szlak prowadzący w duchu tradycji tego wyjątkowego miejsca przez barwną, wielowiekową historię terenów w otoczeniu niepowtarzalnej przyrody Warmii i Mazur. To tutaj możesz przejść się dawnym traktem pielgrzymkowym z Reszla do Świętej Lipki czy spróbować odkryć, gdzie przebiegała niegdyś historyczna granica Warmii. Dla miłośników przyrody przygotowane zostały tablice informacyjne, poruszające m.in. tematykę granicy pola z lasem czy też podziału powierzchniowego lasu.