Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Nadleśnictwo Mrągowo nie prowadzi Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Obszar, którym zarządza o powierzchni, wydzierżawia Kołom Łowieckim, które gospodarują samodzielnie, a nadleśnictwo jedynie nadzoruje ich działalność. Koła Łowieckie gospodarują na powierzchni 79 325,39 ha jest to powierzchnia zarówno polna jak i leśna.

Na terenie nadleśnictwa znajduje się 13 obwodów łowieckich, z których 3 skategoryzowano jako bardzo dobre, 2 jako dobre, 2 jako średnie i 6 słabe. Wszystkie obwody należą do rejonu hodowlanego Nr II o nazwie „Wipsun".
Rejon posiada wieloletni łowiecki plan hodowlany sporządzony na lata 2023 – 2033. Wieloletni plan hodowlany ma na celu zoptymalizowanie gospodarki łowieckiej przez utrzymanie należytego składu gatunkowego i liczebnego zwierzyny, w tym struktury wiekowej i struktury płci. Na obszarze w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Mragowo zinwentaryzowano w marcu 2023 roku 317 łosi, 730 jeleni, 8 danieli, 1983 saren i 79 dzików.
Nadleśnictwo nadzoruje, by stan zwierzyny w łowiskach był utrzymywany na poziomie, przy którym występują szkody w drzewostanach gospodarczo znośne. Celowi temu służy m.in. coroczne, wspólne z Kołami Łowieckimi, przeprowadzanie inwentaryzacji zwierzyny bytującej na administrowanych przez nadleśnictwo terenach.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne mogiły

Leśne mogiły

Dziś 2. listopada, w katolickiej tradycji jest to Dzień Zaduszny, dzień wspominania osób zmarłych.

Jest to odpowiedni czas, żeby przybliżyć temat leśnych mogił.

Las od zawsze był niemym świadkiem historii. Stał się miejscem spoczynku dla osób miejscowych jak i  tych z dalekich stron, których los przygnał w to miejsce, jak myśleli tylko na chwilę.

Na terenie mrągowskich lasów znajdują się cmentarze przywioskowe (Borowo, Gązwa, Gajno, Wola Maradzka, Święta Lipka), cmentarze przy dawnych majątkach ziemskich (Brejdyny tzw. Cmentarna Góra; cmentarz pracowników majątku Gajno; grobowiec właścicieli majątku Sorkwity) oraz mogiły jedno- lub kilkuosobowe.

5km od Mrągowa, przy miejscowości Kromnice, znajduje się grób znany jako mogiła dróżnika. Jednak jak udało się ustalić miejscowemu podleśniczemu, najprawdopodobniej jest to mogiła włoskiego żołnierza powracającego z frontu, któremu nie udało się dotrzeć do domu.

W lesie pomiędzy miejscowościami Stamka i Lasowiec znajdują się groby rodziny: rodziców oraz dwójki dzieci. Zostali oni zamordowani w trakcie II wojny światowej, a o miejsce ich spoczynku zadbali współmieszkańcy.

Na terenie leśnictwa Dębowo znajdują się dwie mogiły 5 rosyjskich żołnierzy z I wojny światowej, a nieopodal pojedyncza mogiła żołnierza niemieckiego z okresu II wojny światowej.

To tylko niektóre z naszych leśnych mogił. Podane zostały tylko suche fakty, opis zdarzeń, które zapisały się w pamięci miejscowej ludności. Jakie ludzkie tragedie kryją się za tymi cichymi świadkami historii, pozostaje nam się tylko domyślać. Wprawiają w zadumę i przywołują do refleksji. Gdy znajdziemy się w pobliżu nich zatrzymajmy się, odgarnijmy nieco liści, pomóżmy zachować je dla kolejnych pokoleń jako pamiątkę i przestrogę z dawnych lat.

Wszystkie mogiły i cmentarze znajdziecie Państwo na stronie czaswlas.pl zaznaczając zakładkę „Historyczne”.