Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Mrągowo wynosi 19 964 ha, w tym drzewostany zajmują 18 664 ha. Lesistość terenu wynosi średnio 24,3%, największa jest na terenie gminy Piecki, gdzie wynosi 53,8 %. Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów: Gązwa, Sadłowo i Mrągowo. Mamy tu prawie wszystkie siedliska z występujących na terenie RDLP Olsztyn oraz większość rodzimych gatunków drzew (z czego sosna zajmuje 41% powierzchni, świerk – 16%, brzoza – 19%).


Lasy Nadleśnictwa Mrągowo stanowią 218 kompleksów leśnych. Tworzą one generalnie zwarte kompleksy. Większość lasów skupiona jest w 3 kompleksach leśnych powyżej 2000 ha stanowiących ogółem 62 % jego powierzchni. Lasy prywatne występują przeważnie w dużym rozproszeniu i na niewielkich obszarach. Często przylegają do lasów nadleśnictwa, ale rzadko stanowią wśród nich enklawy.


Cechą charakterystyczną Pojezierza Mrągowskiego jest występowanie szeregu południkowo układających się rynien, w obrębie których często występują jeziora. Dział wodny Wisły i Pregoły przebiega w ten sposób, że wody z zachodnich rynien kierują się na południe do Narwi, ze wschodu zaś do Łyny. Wzdłuż rynien ciągną się wały ozów i kemów, ale na wysoczyznach między rynnami występuje glina morenowa. Wzniesienia nad poziom morza wahają się w granicach 130 - 170m. Budowa geomorfologiczna jest bardzo zróżnicowana, z bogata siecią rzek, pradolin, bruzd rynnowych z licznymi jeziorami. Tutejszy krajobraz cechują względne różnice wysokości dochodzące w strefie moreny czołowej do 20-30 m, przez co krajobraz urozmaicony jest licznymi wzniesieniami z jarami i wąwozami.


Z budową geologiczną wiąże się występowanie określonych typów gleb. Od żyzności gleb zależy bogactwo i różnorodność życia roślinnego. Gleby Nadleśnictwa Mrągowo zostały wytworzone z utworów ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Znaczna cześć nadleśnictwa położona jest na równinie sandrowej oraz częściowo na wysoczyźnie polodowcowej zbudowanej głównie z utworów moren dennych i czołowych fazy pomorskiej. W obrębach Gązwa i Sadłowo największy udział maja żyźniejsze gleby płowe, gdzie dominującym substratem jest tutaj glina zwałowa. W tej części nadleśnictwa dominują siedliska lasowe, z większym udziałem gatunków drzew liściastych: buka, dębu, brzozy, graba, olchy, jesiona i klonu. W obrębie Mrągowo największy udział mają uboższe gleby bielicowo –rdzawe i gleby brunatno – rdzawe, przez co dominują tu siedliska borowe, gdzie występują głównie drzewa iglaste: sosna i świerk.


W lasach nadleśnictwa Mrągowo występuje wiele gatunków roślin i zwierząt podlegających różnym formom ochrony przyrody. Spośród roślin objętych ochroną gatunkową występują tu: lilia złotogłów, zawilec wielkokwiatowy, wawrzynek wilczełyko, podkolan biały, bluszcz pospolity, rosiczka, różne gatunki storczyków, pióropusznik strusi. Wśród zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa występują gatunki łowne: łosie, jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, jenoty, borsuki, kuny, norki. Ze zwierząt chronionych spotkać tu można wilki, rysie, bobry, wydry. Dobre warunki bytowania znalazły tu również ptaki chronione objęte ochroną strefową, takie jak: orliki krzykliwe, bieliki, bociany czarne i kanie: czarna i ruda. Wśród innych gatunków objętych ochroną ciekawostką jest występowanie pojedynczych stanowisk żółwia błotnego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZAJĄC WIELKANOCNY W LESIE ?

ZAJĄC WIELKANOCNY W LESIE ?

Już niedługo wszyscy zasiądziemy przy stole by zjeść Wielkanocne śniadanie, lecz wielu z nas- zwłaszcza dzieci, czekać będzie na zajączka, który ukrył prezenty w ogrodach i domach.

Święta Wielkanocne kojarzą się nam z kolorowymi pisankami, barankiem, pisklakami kurcząt i zajączkiem. Skąd się przy nich wziął zajączek? Czy spacerując po lesie i łąkach możemy spotkać zająca świątecznego?

Zające zamieszkują nasze tereny leśne. W Polsce występują dwa gatunki zajęcy: zając bielak, który gustuje w terenach typowo leśnych oraz zając szarak, który preferuje tereny otwarte, czyli łąki i pola. Niektórych może zaskoczyć fakt, że zające nie kopią nor, to ich krewni króliki to robią. Zające szukają sobie wgłębień gdzie mogą się przespać i takie wyleżane przez nie miejsca nazywamy kotlinkami. Zwierzęta te nie boją się wody i w razie potrzeby przepłyną na drugi brzeg rzeki. Zające na ogół nie wydają odgłosów, lecz w sytuacji zagrożenia wydają dźwięki zwane kniazianiem. To dzięki ich wiosennej aktywności, kiedy przyroda dopiero zaczyna się budzić do życia, stały się symbolem wiosny. Pierwsze potomstwo u zajęcy pojawia się właśnie marcu. Co ciekawe zajączki rodzą się już całkowicie rozwinięte i z gęstym futrem.

Zając był znanym symbolem w czasach pogańskich. Słowianie na przedwiośniu obchodzili Jare Gody, czyli święto nadchodzącej wiosny. W dawnych wierzeniach bogini wiosny Eostera (Wielkanoc) lubiła przeistaczać się właśnie w zająca. Religia chrześcijańska ma wiele wspólnego z obrzędami i symbolami pogańskimi i tak też w nich pojawił się zajączek. Tradycja przynoszenia przez zajączka prezentów przyszła do naszego kraju z Niemiec. Dlatego dzieci ze Śląska i z Wielkopolski znają zajączka trochę dłużej. Tradycja mówiła o tym, że zajączek dzień przed Wielkanocą chodzi z koszyczkiem i chowa w ogrodzie kolorowe jajka-pisanki. Następnie w dzień Wielkanocy z samego rana dzieci szukają pisanek. Powoli jajka zmieniały się w czekoladki a potem w prezenty. Mimo to i tak jest to wspaniały pomysł na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że zajączek chowa „jajka” nie tylko w przydomowych ogródkach. Możemy je znaleźć wszędzie! Zajęcy w Polsce jest ponad pół miliona, co oznacza, że mamy szanse go spotkać idąc na spacer. A kto wie może to będzie wielkanocny zajączek.

Nie ma znaczenia, w jakiej religii święto jest obchodzone. Przyroda, podobnie jak Jezus Chrystus, zmartwychwstaje wiosną. Dzień staje się dłuższy-jest coraz jaśniej, pączki puszczają liście, a zwierzęta łączą się w pary - jest więc to czas radości.

 

Z tej okazji chcemy Wam wszystkim życzyć  zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych! Niech nadchodząca czas przyniesie Wam wiele dobrego. Pamiętajcie o tym, co w tych świętach jest najważniejsze radość i obecność naszych najbliższych.