Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Mrągowo wynosi 19 964 ha, w tym drzewostany zajmują 18 664 ha. Lesistość terenu wynosi średnio 24,3%, największa jest na terenie gminy Piecki, gdzie wynosi 53,8 %. Nadleśnictwo składa się z trzech obrębów: Gązwa, Sadłowo i Mrągowo. Mamy tu prawie wszystkie siedliska z występujących na terenie RDLP Olsztyn oraz większość rodzimych gatunków drzew (z czego sosna zajmuje 41% powierzchni, świerk – 16%, brzoza – 19%).


Lasy Nadleśnictwa Mrągowo stanowią 218 kompleksów leśnych. Tworzą one generalnie zwarte kompleksy. Większość lasów skupiona jest w 3 kompleksach leśnych powyżej 2000 ha stanowiących ogółem 62 % jego powierzchni. Lasy prywatne występują przeważnie w dużym rozproszeniu i na niewielkich obszarach. Często przylegają do lasów nadleśnictwa, ale rzadko stanowią wśród nich enklawy.


Cechą charakterystyczną Pojezierza Mrągowskiego jest występowanie szeregu południkowo układających się rynien, w obrębie których często występują jeziora. Dział wodny Wisły i Pregoły przebiega w ten sposób, że wody z zachodnich rynien kierują się na południe do Narwi, ze wschodu zaś do Łyny. Wzdłuż rynien ciągną się wały ozów i kemów, ale na wysoczyznach między rynnami występuje glina morenowa. Wzniesienia nad poziom morza wahają się w granicach 130 - 170m. Budowa geomorfologiczna jest bardzo zróżnicowana, z bogata siecią rzek, pradolin, bruzd rynnowych z licznymi jeziorami. Tutejszy krajobraz cechują względne różnice wysokości dochodzące w strefie moreny czołowej do 20-30 m, przez co krajobraz urozmaicony jest licznymi wzniesieniami z jarami i wąwozami.


Z budową geologiczną wiąże się występowanie określonych typów gleb. Od żyzności gleb zależy bogactwo i różnorodność życia roślinnego. Gleby Nadleśnictwa Mrągowo zostały wytworzone z utworów ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Znaczna cześć nadleśnictwa położona jest na równinie sandrowej oraz częściowo na wysoczyźnie polodowcowej zbudowanej głównie z utworów moren dennych i czołowych fazy pomorskiej. W obrębach Gązwa i Sadłowo największy udział maja żyźniejsze gleby płowe, gdzie dominującym substratem jest tutaj glina zwałowa. W tej części nadleśnictwa dominują siedliska lasowe, z większym udziałem gatunków drzew liściastych: buka, dębu, brzozy, graba, olchy, jesiona i klonu. W obrębie Mrągowo największy udział mają uboższe gleby bielicowo –rdzawe i gleby brunatno – rdzawe, przez co dominują tu siedliska borowe, gdzie występują głównie drzewa iglaste: sosna i świerk.


W lasach nadleśnictwa Mrągowo występuje wiele gatunków roślin i zwierząt podlegających różnym formom ochrony przyrody. Spośród roślin objętych ochroną gatunkową występują tu: lilia złotogłów, zawilec wielkokwiatowy, wawrzynek wilczełyko, podkolan biały, bluszcz pospolity, rosiczka, różne gatunki storczyków, pióropusznik strusi. Wśród zwierząt występujących na terenie nadleśnictwa występują gatunki łowne: łosie, jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, jenoty, borsuki, kuny, norki. Ze zwierząt chronionych spotkać tu można wilki, rysie, bobry, wydry. Dobre warunki bytowania znalazły tu również ptaki chronione objęte ochroną strefową, takie jak: orliki krzykliwe, bieliki, bociany czarne i kanie: czarna i ruda. Wśród innych gatunków objętych ochroną ciekawostką jest występowanie pojedynczych stanowisk żółwia błotnego.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

JESIENNY SZPALER LIPOWY

JESIENNY SZPALER LIPOWY

Jesień to dobry czas na sadzenie drzew ze względu na warunki pogodowe oraz ograniczone o tej porze roku funkcje życiowe drzew. Dnia 25 października 2020 r.  w Wilkowie odbyło się uroczyste sadzenie drzewek lipy z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Przez wielu historyków Bitwa Warszawska 1920 roku jest uznawana za 18-stą przełomową bitwę w historii ludzkości. Zatrzymała marsz bolszewickiej rewolucji na państwa Zachodniej Europy oraz zadecydowała o niepodległości Polski.

Po uroczystej mszy świętej, lipy zostały posadzone przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkowie. Sadzenia dokonał proboszcz ks. Wojciech Ciarkowski, zaproszeni goście i parafianie. Na pamiątkę również został odsłonięty obelisk upamiętniający tamto wydarzenie. Wszyscy uczestnicy i organizatorzy uroczystości otrzymali list od Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, podkreślający jak ważne dla ludzkości było zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej. Mrągowscy leśnicy przekazali „ Akt posadzenia drzewek lipy” podpisany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Pana Adama Roczniaka. Sadzonki drzewek lipy wyhodowane zostały w szkółce leśnej Święta Lipka Nadleśnictwa Mrągowo z nasion pobłogosławionych przez Papieża Franciszka podczas pielgrzymki olsztyńskich leśników do Watykanu w 2017 roku.

Lipa to drzewo cenione nie tylko za swoje właściwości, ale także historię z nią związaną. Drzewo to było uznawane w wielu europejskich krajach jako święte. Istniał zwyczaj, że młoda para biorąc ślub sadziła lipę na miedzy aby zapewnić zgodę miedzy rodzinami. Nasi południowi sąsiedzi- Czesi, Słowacy i Słoweńcy uznają lipę za swoje drzewo narodowe. Wizerunek drzewa lipy widnieje na wielu herbach i flagach. W tradycji chrześcijańskiej łączono drzewo lipy z Matką Boską. Historia mówi, że Matka Boska ukryła się przed oprawcami w jej konarach. Do dziś można spotkać kapliczki stojące pod tym drzewem.

Niektóre egzemplarze tego gatunku dożywają nawet kilkuset lat. Najstarsza polska lipa rosła w Cielętnikach i prawdopodobnie żyła około 600 lat, mierząca około 30 m wysokości o obwodzie sięgającym ponad 11 m. Niestety w 2017 roku została zniszczona przez huragan. Drewno lipy cenione jest w rzeźbiarstwie, a jej kwiaty w ziołolecznictwie. Zebrane kwiaty lipy mają wiele właściwości leczniczych zwłaszcza przy przeziębieniach. Ma właściwości moczopędne i przeciwgorączkowe, a także uspokajające. Zawiera wiele witamin, składników mineralnych i dużo substancji prozdrowotnych.

Lipa występuje w składzie gatunkowym lasu i możemy spotkać ją w lesie wśród innych drzew. Dzięki kwitnieniu lipa zapewnia pożywienie wielu owadom zwłaszcza dzikim pszczołom.

W setną rocznice wielkiego zwycięstwa polskiego oręża, w Wilkowie przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa posadzono szpaler lip, który jest świadectwem naszej pamięci i szacunku do historii.