Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla Lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyjątkowe sadzenie lipy w Świętej Lipce

Wyjątkowe sadzenie lipy w Świętej Lipce

Lasy Państwowe sadzą 1 000 drzew na minutę. Jest to wyjątkowo ciężka praca, wymagająca wprawy i doświadczenia. W naszych działaniach mamy sojuszników.

W tym roku Nadleśnictwo Mrągowo otrzymało nieoczekiwaną pomoc. 18 maja br. w lasach leśnictwa Święta Lipka w miejscu gdzie przebiegała historyczna granica między Warmią a Mazurami  miały miejsce wyjątkowe leśne prace odnowieniowe. W sadzeniu lipy drobnolistnej wziął udział Poseł na Sejm Jerzy Antonii Gosiewski, Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie dr inż. Piotr Czyżyk, władze samorządowe, okoliczni mieszkańcy  oraz mrągowscy leśnicy.

Przy drodze z Reszla do Świętej Lipki znajduje się zespół 15 kapliczek. Zostały postawione z myślą o licznych pielgrzymach , ale były również swoistym łącznikiem katolickiej Warmii z protestanckimi Mazurami. Piętnasta kapliczka znajduje się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Mrągowo i w 2016 r. została odrestaurowana dzięki staraniom leśników. Właśnie tam dokonano nasadzeń.

W trakcie prac wyróżniała się para składająca się z Pana Posła Jerzego Antoniego Gosiewskiego i Pana Dyrektora RDLP w Olsztynie dr inż. Piotra Czyżyka, która wręcz książkowo wykonywała sadzenie w jamkę lipy drobnolistnej.

Szczególne zainteresowanie Pana Wojewody Artura Chojeckiego wzbudziła tematyka inwentaryzacji przyrodniczej oraz zwalczania gradacji kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej zaprezentowana przez Pana Dyrektora dr inż. Piotra Czyżyka.

Uczestnicy sadzenia lasu  odwiedzili tego dnia szkółkę leśną. To właśnie tu las ma swój początek, tu bije serce lasu. Padło wiele pytań: Jak wygląda podlewanie małych drzewek? Jaki obszar jest zaopatrywany w sadzonki wyprodukowane na szkółce? Dyrektor dr inż. Piotr Czyżyk podkreślił jak ważna jest praca szkółkarza i jak wiele zależy od jego wiedzy. Zapoznał również gości z zasadami produkcji szkółkarskiej i prowadzeniem szkółek leśnych w Lasach Państwowych.

Korzenie posadzonych lip łączą z tą ziemią nie tylko drzewka, ale również tych którzy je posadzili. Z dumą możemy powiedzieć, że to jest nasz las!