Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Mrągowo

Teren, na którym powstało dzisiejsze Nadleśnictwo Mrągowo nosił nazwę Galindii od nazwy pruskiego plemienia, zamieszkującego kiedyś te ziemie. Niedokończone badania archeologiczne potwierdziły, że na wyspie jeziora Czos znajdowała się osada Galindów. Ich siedliska zajął później zakon krzyżacki.

Zakon, chcąc zabezpieczyć swoje tereny podczas podboju ziem Prusów, zbudował drewnianą strażnicę przy drodze do Szestna miedzy dwoma jeziorami. Wiele lat później, najprawdopodobniej w 1348 roku, przy strażnicy zaczęli osiedlać się Mazurzy. Powstała wtedy osada o nazwie Sensburg. Wiadomo, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Johann von Sayn lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał miejscowości prawa miejskie. Wraz z dokumentem nadawczym przekazano miastu 2 688 ha ziemi (160 włók). Prawo chełmińskie zobowiązywało miasto do utrzymania siły zbrojnej (6 zbrojnych konnych w razie zagrożenia wojną). Przywilej określał też powinności czynszowe i zezwalał na organizowanie przez miasto corocznych jarmarków św. Marcina, które odbywały się 11 listopada.

Po rozbiorach Polski nastąpiła epoka kampanii napoleońskich. Mimo iż szlak pochodu wojsk napoleońskich nie przechodził przez Mrągowo, mieszkańcy musieli dostarczyć dla wojsk pruskich pięć koni, paszę oraz żyto.

W II poł. XIX wieku Mrągowo intensywnie rozwijało się gospodarczo. Duży wpływ na to miała rewolucja naukowo-techniczna. Ówczesny starosta zadbał o budowę dróg. W 1870 powstała droga do Kętrzyna, w 1874 roku do Biskupca, a w latach 1887-1889 do Mikołajek przez Baranowo.

W 1945 roku z lasów dawnego Nadleśnictwa Ganten utworzono Nadleśnictwo Sorkwity z siedzibą w Sorkwitach. W 1946 r. opracowano przybliżoną tabelę klas wieku bardzo ogólnie informującą o stanie zasobów drzewnych. Była ona podstawą gospodarki i ustalenia rozmiaru użytkowania. W skład ówczesnego Nadleśnictwa weszły dawne lasy państwowe o powierzchni 600 ha, lasy obszarnicze o powierzchni 3500 ha, 600 ha lasów komunalnych oraz 1603,53 ha lasów opuszczonych średniej i drobnej własności przejęte na mocy dekretu. W roku 1958 po zlikwidowaniu Rejonu Lasów Państwowych w Mrągowie siedzibę Nadleśnictwa przeniesiono do Mrągowa.

W wyniku reorganizacji z 1973 roku do nadleśnictwa Mrągowo jako obręb włączono część dawnego nadleśnictwa Sadłowo.

Obręb Gązwa został utworzony dopiero z dniem 1.I. 1987 roku w trakcie II rewizji urządzania lasu. W jego skład weszły lasy obrębu Mrągowo o powierzchni 5222,60 ha, obrębu Sadłowo 795,81 ha oraz 975,35 ha z Nadleśnictwa Srokowo.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Udostępnianie lasów na przykładzie wyścigu kolarskiego Mazury MTB

Udostępnianie lasów na przykładzie wyścigu kolarskiego Mazury MTB

Nadleśnictwo Mrągowo położone jest w turystycznym regionie, gdzie funkcja społeczna lasów jest bardzo ważna. To dla Was tworzymy kilometry szlaków pieszych, rowerowych i konnych, parkingi leśne i pola biwakowe (wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl). Oprócz chęci spacerowania po lesie czy zbierania grzybów mieszkańcy Mrągowa często zwracają się również z prośbą o udostępnienie lasów do zorganizowania różnych inicjatyw jak choćby wyścig kolarski MTB, którego kolejna już edycja odbyła się na początku października.

Arkadiusz Cała, prezes Stowarzyszenia Luz Grupa, które jest głównym organizatorem wyścigu, opowiada o tegorocznej edycji Milko Mazury MTB: „Areną rywalizacji finałowej edycji zostało Miasteczko Westernowe Mrongoville i pięknie położone tereny Nadleśnictwa Mrągowo, Gminy Mrągowo oraz Parku Słowackiego należącego do kompleksu leśnego Miasta Mrągowa. Na miejscu odbyła się nie tylko rywalizacja sportowa, ale również dekoracja najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej mazurskiego cyklu. Słyszałem niejedno stwierdzenie, ze tegoroczny mrągowski odcinek to petarda”. Była to 6. edycja wyścigu na terenie Mrągowa. Już dwukrotnie wyścig miał status Mistrzostw Polski, gdzie w trakcie jednego z nich w swojej kategorii zwyciężczynią i Mistrzynią Polski została Maja Włoszczowska. Pasja kolarska związana z aktywnym spędzaniem czasu w połączeniu z rywalizacją, która odbywa się na terenach leśnych Nadleśnictwa Mrągowo może działać tylko motywująco na wszystkich. Trasa, przebieg imprezy oraz widoki stworzyły już dobrą markę zawodów.

Jak udostępnianie lasu wygląda od naszej strony? Co można a czego nie można robić w lesie?

Zasady udostępniania lasów szczegółowo reguluje Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. w artykułach 26-30 (cała ustawa do przeczytania pod adresem https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19911010444/U/D19910444Lj.pdf ).

Możemy się stąd dowiedzieć, że obszarami objętymi stałym zakazem wstępu do lasu są:

- uprawy leśne, dopóki nie osiągną 4m wysokości;

- źródliska rzek i potoków;

- ostoje zwierząt, do których należą strefy ochronne wokół gniazd bociana czarnego i ptaków drapieżnych takich jak bielik, orlik krzykliwy oraz kanie ruda i czarna;

- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;

- obszary zagrożone erozją;

 

Nadleśniczy wprowadza również okresowy zakaz wstępu do lasu w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń takich jak:

- susza i zwiększenie zagrożenia pożarem (ten rok był mokry i na szczęście nie wybuchł żaden pożar na terenie Nadleśnictwa Mrągowo);

- wiatrołomy po nawałnicach;

- zwykłe pozyskanie drewna (chleb codzienny dla leśników i drwali, ale niebezpieczna sprawa dla osób niezabezpieczonych - prosimy o przestrzeganie, gdy widzimy tabliczkę informującą o pracach pozyskaniowych).

 

Pamiętajmy, że zasady te stworzono w trosce o przyrodę oraz Wasze bezpieczeństwo. Przestrzegajmy ich i cieszmy się chwilami spędzonymi na łonie natury. Zapraszamy do lasu!