Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa Mrągowo

Teren, na którym powstało dzisiejsze Nadleśnictwo Mrągowo nosił nazwę Galindii od nazwy pruskiego plemienia, zamieszkującego kiedyś te ziemie. Niedokończone badania archeologiczne potwierdziły, że na wyspie jeziora Czos znajdowała się osada Galindów. Ich siedliska zajął później zakon krzyżacki.

Zakon, chcąc zabezpieczyć swoje tereny podczas podboju ziem Prusów, zbudował drewnianą strażnicę przy drodze do Szestna miedzy dwoma jeziorami. Wiele lat później, najprawdopodobniej w 1348 roku, przy strażnicy zaczęli osiedlać się Mazurzy. Powstała wtedy osada o nazwie Sensburg. Wiadomo, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Johann von Sayn lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał miejscowości prawa miejskie. Wraz z dokumentem nadawczym przekazano miastu 2 688 ha ziemi (160 włók). Prawo chełmińskie zobowiązywało miasto do utrzymania siły zbrojnej (6 zbrojnych konnych w razie zagrożenia wojną). Przywilej określał też powinności czynszowe i zezwalał na organizowanie przez miasto corocznych jarmarków św. Marcina, które odbywały się 11 listopada.

Po rozbiorach Polski nastąpiła epoka kampanii napoleońskich. Mimo iż szlak pochodu wojsk napoleońskich nie przechodził przez Mrągowo, mieszkańcy musieli dostarczyć dla wojsk pruskich pięć koni, paszę oraz żyto.

W II poł. XIX wieku Mrągowo intensywnie rozwijało się gospodarczo. Duży wpływ na to miała rewolucja naukowo-techniczna. Ówczesny starosta zadbał o budowę dróg. W 1870 powstała droga do Kętrzyna, w 1874 roku do Biskupca, a w latach 1887-1889 do Mikołajek przez Baranowo.

W 1945 roku z lasów dawnego Nadleśnictwa Ganten utworzono Nadleśnictwo Sorkwity z siedzibą w Sorkwitach. W 1946 r. opracowano przybliżoną tabelę klas wieku bardzo ogólnie informującą o stanie zasobów drzewnych. Była ona podstawą gospodarki i ustalenia rozmiaru użytkowania. W skład ówczesnego Nadleśnictwa weszły dawne lasy państwowe o powierzchni 600 ha, lasy obszarnicze o powierzchni 3500 ha, 600 ha lasów komunalnych oraz 1603,53 ha lasów opuszczonych średniej i drobnej własności przejęte na mocy dekretu. W roku 1958 po zlikwidowaniu Rejonu Lasów Państwowych w Mrągowie siedzibę Nadleśnictwa przeniesiono do Mrągowa.

W wyniku reorganizacji z 1973 roku do nadleśnictwa Mrągowo jako obręb włączono część dawnego nadleśnictwa Sadłowo.

Obręb Gązwa został utworzony dopiero z dniem 1.I. 1987 roku w trakcie II rewizji urządzania lasu. W jego skład weszły lasy obrębu Mrągowo o powierzchni 5222,60 ha, obrębu Sadłowo 795,81 ha oraz 975,35 ha z Nadleśnictwa Srokowo.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Drogą szybkiego ruchu do Mrągowa

Drogą szybkiego ruchu do Mrągowa

Przed leśnikami z Mrągowa ogromne zadanie. Już niedługo zaczną się działania związane z budową drogi szybkiego ruchu przez sam środek Mazur. S16-stka ma łączyć odcinek od Olsztyna do Białegostoku. Dzięki tej drodze ruch tranzytowy będzie omijał miasta na tej trasie. Pierwsza część przedsięwzięcia została zakończona już parę lat temu. Aktualnie dobrą ekspresową drogą możemy dotrzeć aż do Borek Wielkich. Dla wielu ludzi jest to ogromne ułatwienie. Kiedyś ludzie dojeżdżający do pracy marnowali dużo czasu na dojazdy tam i z powrotem stojąc w ogromnych korkach. Dziś dzięki drodze ekspresowej jedzie się nie tylko dużo szybciej ale i bezpieczniej. Droga jest szersza, a zwierzyna przechodząc przez specjalne przejścia rzadziej wchodzi na jezdnie co wpływa na znaczne zmniejszenie wypadków z jej udziałem.  

Teraz zacznie się następny etap budowy na odcinku Borki Wielkie- Mrągowo. Ta część drogi będzie przebiegała przez lasy w nadzorze Nadleśnictwa Mrągowo. Odcinek trasy szybkiego ruchu będzie wynosił 16 km i na całym odcinku będzie dwupasmowy. Jednak na otwarcie trasy trzeba będzie trochę poczekać, bo ma ona być gotowa do użytku dopiero w 2023 roku.

Już teraz zaczynają się przygotowania do jej budowy, a jednym z tych etapów jest wycinka drzew. Wiemy jak tutejsza ludność dba i szanuje lasy i dlatego chcemy Was uspokoić. Lasy, które zostaną wycięte są poddawane specjalistycznej ekspertyzie przyrodniczej i są opiniowane przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wycinka lasów będzie obejmowała lasy Leśnictwa Surmówka, Sarż i Kromnice. Na trasie są planowane 3 przejścia dla zwierzyny grubej (większej), które są zlokalizowane przy kompleksach leśnych, a także wiele innych dla średniej i drobnej zwierzyny. Nadleśnictwo Mrągowo przekaże drogą około 30 ha lasów. Jest to konieczne by nowopowstałą trasą podróżowało się nam szybciej i bezpieczniej. W ostatnich latach Nadleśnictwu Mragowo udało powiększyć się grunty leśne o 500 ha, sadzimy około miliona sadzonek rocznie. Nieustannie monitorujemy nasze lasy i wciąż odnajdujemy nowe gatunki chronionych roślin i zwierząt dla których są robione odpowiednie zabiegi i ustanawiamy strefy ochronne. W tym roku odnaleźliśmy stanowisko sasanki łąkowej- rzadkiego kwiatka, coraz więcej pojawia się u nas rysi i wilków. W tym roku powołaliśmy 4 nowe strefy ochronne  ptaków w tym bociana czarnego i orlików.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty budowa drogi szybkiego ruchu nie jest taka straszna jak by się mogło wydawać. Czekamy zatem z niecierpliwością na otwarcie trasy aby móc szybciej i bezpieczniej poruszać się między miastami na Warmii i Mazurach.