Asset Publisher Asset Publisher

Oferta edukacyjna

Edukacja przyrodnicza służy upowszechnianiu wiedzy przyrodniczej oraz kształtowaniu świadomości ekologicznej dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

W ramach edukacji leśnej oferujemy:

  • zajęcia terenowe na ścieżkach przyrodniczych i w lesie;
  • spotkania w izbie edukacyjnej i wiacie edukacyjnej;
  • prelekcje i pogadanki na temat lasu i otaczającej przyrody dla szkół, kół naukowych itd.;
  • konkursy plastyczne oraz konkursy wiedzy ekologicznej;
  • akcje, imprezy o tematyce ekologiczno-przyrodniczej;
  • warsztaty przyrodnicze.

A do tego- chętnie porozmawiamy o lesie, przyrodzie, ekologii, wytłumaczymy zjawiska zachodzące w środowisku leśnym przy każdej nadarzającej się okazji.

Spotkania z leśnikiem należy umawiać z wyprzedzeniem osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Mrągowo lub pod numerem telefonu 530 995 221.

 

Pamiętaj, zanim zamówisz zajęcia przeczytaj regulamin znajdujący się poniżej w załaczniku.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

NIEBIESKO-FIOLETOWE "DYWANY" W LESIE

NIEBIESKO-FIOLETOWE "DYWANY" W LESIE

W związku z zaistniałą sytuacją spowodowaną przez wirusa panującego w Polsce, kiedy zgodnie z zaleceniami sanitarnymi mamy unikać kontaktu z drugą osobą zachęcamy aby wybrać się do lasu.

Mimo, że w lesie nie jest zielono to i tak warto się do niego wybrać aby  posłuchać śpiewu ptaków, które rozpoczynają gody oraz podziwiać budzącą się do życia przyrodę.  Właśnie teraz las pokryty jest niebiesko-fioletowymi  kwiatami tworzącymi „dywan” w lesie. Przylaszczka pospolita to pierwszy kwitnący kwiat pojawiający się przed rozwojem liści drzew i krzewów, czyli tak zwany  geofit.  Inne leśne geofity występujące na Mazurach to zawilec gajowy, szczawik zajęczy, ziarnopłon wiosenny.

Przylaszczka pospolita Hepatica nobilis dawniej nazywana była wątrobowym zielem ze względu na kształt liści oraz ich kolor od spodniej strony( bordowo-czerwony). Niewielkie kwiaty zwykle są koloru niebiesko-fioletowego. Coraz częściej widywane są w kolorze różu. Jednak trzeba mieć bardzo dużo szczęścia aby znaleźć przylaszczkę w kolorze białym. W Nadleśnictwo Mragowo udało się na taką natrafić.

Przylaszczka pospolita występuje w całej Polsce, preferując  żyzne siedliska, lasy liściaste i mieszane. Dawniej przylaszczka miała zastosowanie w medycynie ludowej. Zbierano młode liście bez łodyg i przygotowywano z nich napar stosowany w leczeniu nieżytów dróg oddechowych, dolegliwościach wątroby i pęcherzyka żółciowego. W dzisiejszych czasach, po wnikliwych badaniach uznano przylaszczkę za roślinę trującą.

Przylaszczka do 2014 roku była objęta ochroną gatunkową, gdyż jako pierwszy kwitnący kwiat była zrywana i wykopywana z chęci posiadania jej we własnym ogródku. Niestety jej kwiaty są bardzo delikatne i zrywając je na spacerze nie mamy pewności, że doniesiemy je do domu. Dlatego pamiętajmy, że widokiem tych pięknych kwiatów lepiej oko nacieszyć podczas spaceru.

Miłego wypoczynku w lesie