Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu ma na celu przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych owadów i grzybów. W tym celu leśnicy usuwają z lasu drzewa zasiedlone przez szkodniki (posusz czynny), złomy (drzewa, których pień został złamany przez wiatr lub inny czynnik), wywroty (drzewa, których system korzeniowy został naderwany lub całkowicie wywrócone). Aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych owadów wykładają różnego rodzaju pułapki. Mogą być to drzewa, które po zasiedleniu zostaną usunięte z lasu lub pułapki feromonowe, w których owady wabione zapachem wchodzą do specjalnych pojemniczków.  W ramach walki biologicznej ze szkodnikami owadzimi niezwykle skuteczną metodą jest ochrona pożytecznych ssaków owadożernych (ryjówki, jeże), płazów, gadów, ptaków i pożytecznych owadów. Skutecznie, zwłaszcza w drzewostanach sosnowych, przeciwdziała nadmiernemu rozwojowi owadów zasiedlenie i ochrona mrowisk mrówki ćmawej.

Na ubogich siedliskach borów sosnowych zastosowano ogniskowo – kompleksową metodę ochrony lasu. Polega ona na założeniu miejsc różnorodności biologicznej (remiz).

Przeciwdziałania chorobom grzybowym polegają przede wszystkim na biologicznym zabezpieczeniu pniaków po ściętym drzewie, zwalczaniu chemicznym i mechanicznym oraz na stosowaniu odpowiednich technik hodowlanych.

Szkody od zwierzyny występują w uprawach w postaci zgryzania (sarna, jeleń, łoś zjadają pączek szczytowy młodego drzewka), a w młodnikach w postaci spałowania (zwierzę podcina siekaczami korę i zrywa ją szarpnięciem głowy).  W celu uniknięciu tych szkód wykłada się drzewa zgryzowe.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśnicy w Gietrzwałdzie

Leśnicy w Gietrzwałdzie

140-rocznica objawień Matki Boskiej przyciągnęła do Gietrzwałdu tłumy. W uroczystościach wzięli też udział olsztyńscy leśnicy.

Girlanda z owoców głogu i jarzębiny (powstała w szkółce leśnej Nadleśnictwa Kudypy), która otaczała polowy ołtarz to tylko jeden z leśnych akcentów towarzyszących gietrzwałdzkim uroczystościom 140-lecia objawień Matki Boskiej. Podczas Mszy Świętej dary nieśli dr inż. Piotr Czyżyk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i jego zastępca Małgorzata Błyskun. Oprawę muzyczną mszy świętej uzupełnili sygnaliści z zespołu „Leśna Brać”.  – Nie mogło nas zabraknąć podczas takiego wydarzenia. Matka Boska w Gietrzwałdzie ukazała się przecież na drzewie. Poza tym jako Lasy Państwowe mamy obowiązek być blisko ludzi – podkreśla dyrektor Piotr Czyżyk.

Olsztyńscy leśnicy zadbali atrakcje dla pielgrzymów. Nadleśnictwa Mrągowo, Spychowo, Strzałowo (Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie”) i Nadleśnictwo Kudypy przygotowały stoisko na którym promowany był Projekt Rozwojowy Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Stoisko miało też gości specjalnych. Odwiedzili nas Prymas Polski Abp Wojciech Polak i Abp, Metropolita Warmiński Józef Górzyński.