Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Mrągowo znajduje się 5 obszarów chronionego krajobraz.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Guber o powierzchni 14 363,8 ha, położony na terenie powiatów Bartoszyce, Kętrzyn, Giżycko i Olsztyn, w gminach Sępopol, miasto Sępopol, Korsze, Barciany, Bisztynek, Kętrzyn, miasto Kętrzyn, Reszel, Ryn i Kolno.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Symsarny o powierzchni 19 329,8 ha, położony na terenie powiatów Lidzbark Warmiński i Olsztyn, w gminach Lidzbark Warmiński, Kiwity, Kolno, Jeziorany, miasto Jeziorany i Biskupiec.

Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Legińsko-Mrągowskich o powierzchni 20 615,9 ha, położony na terenie powiatów Kętrzyn, Mrągowo i Olsztyn, w gminach Reszel, Mrągowo, miasto Mrągowo, Sorkwity, Kolno i Biskupiec.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich o powierzchni 85 527,0 ha, położony na terenie powiatów Węgorzewo, Giżycko, Mrągowo i Pisz, w gminach Węgorzewo, miasto Węgorzewo, Giżycko, miasto Giżycko, Ryn i miasto Ryn.

Obszary Chronionego Krajobrazu Otuliny Mazurskiego Parku Krajobrazowego - Zachód o powierzchni 7 381,0 ha, położony na terenie powiatu Mrągowo, w gminach Mrągowo, Mikołajki i Piecki.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

KONKURS WIEDZY LEŚNEJ MŁODYCH ODKRYWCÓW PRZYRODY

KONKURS WIEDZY LEŚNEJ MŁODYCH ODKRYWCÓW PRZYRODY

W ostatni piątek, spowity słoneczną jesienną aurą odbył się konkurs wiedzy leśnej młodych odkrywców przyrody w Borowie . Uczniowie klas 7-8 oraz gimnazjum z 9 szkół z okolicznych szkół przyjechali do lasu, aby uczestniczyć w konkursie i wykazać się wiedzą przyrodniczą. Trasa nie była łatwa, miała 3 km długości i w pewnych momentach była zarośnięta przez maliny i jeżyny. Na trasie młodzież musiała wykonać 9 zadań miedzy innymi rozpoznać gatunki drzew po gałęziach i drewnie, tropy zwierząt, gatunki  grzybów czy odgadnąć zapachy leśne.

Walka była zacięta, wszystkie drużyny miały wysoką punktację i większość z nich przebiegła trasę w czasie krótszym niż jedna  godzina .

I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej  w Kosewie w składzie  Julia Żelazek, Hubert Ochenkowski, Wojciech Soból, II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sorkwitach- Maria Kaczmarek, Natalia Nalazek, Kamila Szmytkowska, a III miejsce po dwukrotnej dogrywce ze Szkołą Podstawową nr 4 w Mrągowie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kolnie- Marika Bąk, Wiktor Jasiński, Michał Kasprzak.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za sportową rywalizację i hart ducha, a przede wszystkim nauczycielom za tak dobre przygotowanie uczniów do konkursu.

Dziękujemy również Starostwu Mrągowskiemu za zasponsorowanie wspaniałych nagród przyrodniczych, które na pewno pomogą zwycięzcom w pogłębianiu wiedzy leśnej oraz   za pomoc i współprace, zwłaszcza Pani Katarzynie Kaczyńskiej i  Panu Januszowi Stecka.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok.