Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla Lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wyróżnienie dla mrągowskich leśników

Wyróżnienie dla mrągowskich leśników

Dożynki to czas podziękowań za zebrane plony, ale i nie tylko…… W niedziele 6 września w Świętej Lipce odbyły się parafialne dożynki, na których o. Aleksander Jacyniak SJ, Superior z Sanktuarium Maryjnego złożył podziękowania mrągowskim leśnikom za wieloletnią współpracę.

Trasą z Reszla do Świętej Lipki przebiega historyczny trakt pielgrzymkowy. W latach 1733-1735, po obu stronach wzniesiono piętnaście barokowych kapliczek różańcowych, które zostały postawione z myślą o licznych pielgrzymach , ale były również swoistym łącznikiem katolickiej Warmii z protestanckimi Mazurami. Piętnasta kapliczka znajduje się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Mrągowo i w 2016 r. została odrestaurowana dzięki staraniom leśników. Dwa lata później dokonano renowacji Kolumny Maryjnej z 1750 roku, stojącej na historycznej granicy Warmii i Mazur.

Zawiłe losy Świętej Lipki oraz okolic stały się inspiracją dla leśników z Nadleśnictwa Mrągowo do stworzenia ścieżki edukacyjnej. Zwiedzający mogą spróbować odkryć, gdzie przebiegała niegdyś granica Warmii. Zaś dla miłośników przyrody przygotowane zostały tablice informacyjne o tematyce leśnej.

Wręczając wyróżnienie, Proboszcz Świętolipskiej Parafii podkreślił uroczyste sadzenie drzewek lipy drobnolistnej ( Tilia cordata), które odbyło się w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Sadzonki wyhodowano w szkółce leśnej nadleśnictwa, z nasion pobłogosławionych przez Papieża Franciszka, podczas audiencji  dnia 7 grudnia 2017 roku z olsztyńskimi leśnikami. Część posadzonych drzewek zastąpi stare lipy opanowane przez jemiołę pospolitą ( Viscum album) przy trakcie pielgrzymkowym.