Asset Publisher Asset Publisher

Historia Nadleśnictwa Mrągowo

Teren, na którym powstało dzisiejsze Nadleśnictwo Mrągowo nosił nazwę Galindii od nazwy pruskiego plemienia, zamieszkującego kiedyś te ziemie. Niedokończone badania archeologiczne potwierdziły, że na wyspie jeziora Czos znajdowała się osada Galindów. Ich siedliska zajął później zakon krzyżacki.

Zakon, chcąc zabezpieczyć swoje tereny podczas podboju ziem Prusów, zbudował drewnianą strażnicę przy drodze do Szestna miedzy dwoma jeziorami. Wiele lat później, najprawdopodobniej w 1348 roku, przy strażnicy zaczęli osiedlać się Mazurzy. Powstała wtedy osada o nazwie Sensburg. Wiadomo, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Johann von Sayn lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał miejscowości prawa miejskie. Wraz z dokumentem nadawczym przekazano miastu 2 688 ha ziemi (160 włók). Prawo chełmińskie zobowiązywało miasto do utrzymania siły zbrojnej (6 zbrojnych konnych w razie zagrożenia wojną). Przywilej określał też powinności czynszowe i zezwalał na organizowanie przez miasto corocznych jarmarków św. Marcina, które odbywały się 11 listopada.

Po rozbiorach Polski nastąpiła epoka kampanii napoleońskich. Mimo iż szlak pochodu wojsk napoleońskich nie przechodził przez Mrągowo, mieszkańcy musieli dostarczyć dla wojsk pruskich pięć koni, paszę oraz żyto.

W II poł. XIX wieku Mrągowo intensywnie rozwijało się gospodarczo. Duży wpływ na to miała rewolucja naukowo-techniczna. Ówczesny starosta zadbał o budowę dróg. W 1870 powstała droga do Kętrzyna, w 1874 roku do Biskupca, a w latach 1887-1889 do Mikołajek przez Baranowo.

W 1945 roku z lasów dawnego Nadleśnictwa Ganten utworzono Nadleśnictwo Sorkwity z siedzibą w Sorkwitach. W 1946 r. opracowano przybliżoną tabelę klas wieku bardzo ogólnie informującą o stanie zasobów drzewnych. Była ona podstawą gospodarki i ustalenia rozmiaru użytkowania. W skład ówczesnego Nadleśnictwa weszły dawne lasy państwowe o powierzchni 600 ha, lasy obszarnicze o powierzchni 3500 ha, 600 ha lasów komunalnych oraz 1603,53 ha lasów opuszczonych średniej i drobnej własności przejęte na mocy dekretu. W roku 1958 po zlikwidowaniu Rejonu Lasów Państwowych w Mrągowie siedzibę Nadleśnictwa przeniesiono do Mrągowa.

W wyniku reorganizacji z 1973 roku do nadleśnictwa Mrągowo jako obręb włączono część dawnego nadleśnictwa Sadłowo.

Obręb Gązwa został utworzony dopiero z dniem 1.I. 1987 roku w trakcie II rewizji urządzania lasu. W jego skład weszły lasy obrębu Mrągowo o powierzchni 5222,60 ha, obrębu Sadłowo 795,81 ha oraz 975,35 ha z Nadleśnictwa Srokowo.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

ZIMA BEZ MROZU

ZIMA BEZ MROZU

Jest już połowa stycznia, środek kalendarzowej zimy, śniegu nie widać, a mrozu nie czuć. Tegoroczna zima mimo zapowiedzi  amerykańskich i brytyjskich naukowców o "zimie trzydziestolecia" dalej się nie sprawdzają. Znajdując się na północno- wschodnim terenie Polski, na tak zwanym „biegunie zimna”  średnie temperatury zimą były zawsze minusowe, a temperatury podczas dnia dochodziły nawet do – 30 stopni. W tym roku zima jest zaskakująco ciepła. Od nowego roku temperatura ledwo spada poniżej 0, a mrozu podczas dnia nie widać i nie czuć.

A co się dzieje z przyrodą? Na terenie naszego nadleśnictwa już można zaobserwować kwitnącego wawrzynka, czy pylące na żółto kwiaty leszczyny.  Jeżeli temperatura się utrzyma to drzewka zaczną puszczać liście, a gdy przyjdą mrozy wszystkie liście zaczną obumierać. Najniebezpieczniejsze będzie to dla roślin jednorocznych dla których nie będzie już żadnego ratunku. A co ze zwierzętami? Zwierzęta zapadające w „sen zimowy” mogą się wybudzić. Póki nie ma śniegu i mrozu, zwierzęta znajdą sobie coś do jedzenia, lecz gdy przyjdzie zima mogą sobie nie poradzić. W środkowej Polsce już było słychać klangor żurawi. Taka pogoda może wpłynąć na gody ptasie i szybsze siadania na jaja co może być niebezpieczne w przypadku pojawienia się mrozów. Pamiętajmy, że jeśli ktoś zobaczy wędrującego jeża, warto zgłosić to do odpowiednich organizacji. W naszej dyrekcji znajdują się 2 ośrodki w których leśnicy pomagają zwierzętom (Nadleśnictwo Olsztynek, Nadleśnictwo Olsztyn).

Czy takie ciepłe zimy są normalne? Wiemy, że dużo wyższe temperatury notowano już w przeszłości.  Prawie 30 lat temu 17 stycznia temperatura sięgnęła 17 stopni. Bardzo ciepło było również w 2007 roku 18 stycznia w Opolu termometry pokazały prawie 16 stopni. Wiemy jednak, że takie anomalnie pogodowe stanowią zagrożenie dla naszej przyrody.