Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.
 

Pozyskane drewno pochodzi z:

  •  cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

 

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Konkurs plastyczny „Kolorowy las” rozstrzygnięty!!!

Konkurs plastyczny „Kolorowy las” rozstrzygnięty!!!

Po ogłoszeniu konkursu do nadleśnictwa wpłynęło wiele prac. Jury konkursowe miało trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były wyjątkowo piękne, starannie wykonane i oczywiście pełne darów lasu.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:


W kategorii klas I – III :


I miejsce:  Sebastian Grabowski
II miejsce ex aequo: Kinga Sekiecka  oraz Maja Cekała
III miejsce: Zofia Warda

wyróżnienia:     

        Zosia Organek
        Oliwia Konopka
        Natalia Rolnik
        Błażej Szczepanek
        Kornelia Balcewicz

W kategorii klas IV – VI :


I miejsce:  Paulina Rak
II miejsce ex aequo: Oliwia Suchecka  oraz Magdalena Hura
III miejsce: Jakub Żyłowski


wyróżnienia:     

        Marta Grabowska
        Adrian Jurzyk
        Julia Bronisz
        Maria Łukaszuk
        Paweł Więczkowski

Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i nadesłane do nas prace.