Asset Publisher Asset Publisher

Zaproszenie do Zespołu Lokalnej Współpracy

Zaproszenie do Zespołu Lokalnej Współpracy

Nadleśnictwo Mrągowo serdecznie zaprasza wszystkie zainteresowane osoby, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, jednostek samorządów terytorialnych oraz instytucji administracji publicznej, zainteresowanych problematyką zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej, do udziału w pracach konsultacyjnych w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy (ZLW) podczas prac tworzenia Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Mrągowo na lata 2027 – 2036. ZLW będzie organem opiniodawczo – doradczym.

Zadaniem Zespołów Lokalnej Współpracy będzie prowadzenie dialogu społecznego, wymiany informacji, konsultowania projektów lokalizacji lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz planu niezbędnych działań gospodarczych i ochronnych zmierzających do ich bezpiecznego udostępniania w trakcie obowiązywania Planu Urządzania Lasu 2027-2036.

Nabór do Zespołu Lokalnej Współpracy będzie prowadzony w terminie do 11 października 2024 r. Udział w ZLW jest dobrowolny i ma charakter nieodpłatny.

  1. Po zakończeniu procedury naboru, Nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo:
  1. organizuje i przeprowadza pierwsze spotkanie, podczas którego następuje zawiązanie się Zespołu Lokalnej Współpracy,
  2. sporządza i podpisuje pisemną deklarację proponowanych członków ZLW wyrażających ich zgodę na pracę w Zespole (na podstawie podpisanego listu intencyjnego),
  3. przedstawia i omawia między innymi:
  • główną ideę spotkania,
  • pracowników nadleśnictwa biorących udział w spotkaniu ZLW,
  • omawia czym jest PUL,
  • omawia cel spotkania oraz rolę uczestników w tworzeniu nowego PUL,
  • ogólne ramy czasowe tworzenia PUL i pracy ZLW
  1. Po pierwszym spotkaniu, Nadleśniczy przekazuje do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, wniosek zawierający:
  1. listę proponowanych instytucji i osób wchodzących w skład ZLW,
  2. podpisany list intencyjny i deklaracje członków ZLW
  1. Ostateczną decyzję w sprawie zawiązania i powołania ZLW podejmuje Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, na mocy Decyzji lub Zarządzenia.
  2. Zmiany w składzie Zespołu są możliwe po wcześniejszym poinformowaniu Dyrektora RDLP wraz z podaniem uzasadnienia oraz zaakceptowaniu zmian
  3. Organizacją pracy Zespołu dotyczącą w szczególności tematyki poruszanej na spotkaniach oraz częstotliwości spotkań, kieruje Nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo.
  4. O planowanych terminach spotkań, członkowie Zespołu informowani są osobnymi wiadomościami. O terminach spotkań należy informować również Dyrektora RDLP w Olsztynie.
  5. Spotkania ZLW są protokołowane.
  6. Pierwsze spotkanie Zespołu odbędzie się 18 października 2024 r. o godz. 16:00 w sali narad Nadleśnictwa Mrągowo, ul. Warszawska 49, 11-700 Mrągowo (siedziba nadleśnictwa III piętro).
  7. Zgłoszenia do Zespołu Lokalnej Współpracy prosimy przekazywać do dnia 11 października 2024 r. włącznie, na adres e-mail: mragowo@olsztyn.lasy.gov.pl
  1. W treści zgłoszenia należy podać i wskazać:
  1. nazwę organizacji, jednostki samorządu terytorialnego, instytucji administracji publicznej, stowarzyszenia itd. lub imię i nazwisko w przypadku osoby prywatnej,
  2. imię i nazwisko przedstawiciela reprezentującego dany podmiot,
  3. sposób i formę komunikacji zwrotnej (nr. telefonu, adres e-mail)

W celach organizacyjnych prosimy o potwierdzenie udziału w pierwszym spotkaniu do dnia16.10.2024 (tel. 89 741 22 36 lub e-mail mragowo@olsztyn.lasy.gov.pl)

Pracownikiem z ramienia Nadleśnictwa Mrągowo, z którym można kontaktować się w sprawie, są:

Z poważaniem

Nadleśniczy

Nadleśnictwa Mrągowo

 

 

Załączniki

  1. Załącznik <Zarządzenie Dyrektora generalnego Lasów Państwowych Nr 58 z dnia 5 lipca 2022 roku w sprawie wprowadzenia „Wytycznych do zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych” wraz z załącznikiem nr 1 do tego zarządzenia>

 

Więcej informacji na temat Planu Urządzania Lasu znajdziecie Państwo na stronie https://www.olsztyn.lasy.gov.pl/urzadzanie-lasu


Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu.

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  •     opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  •     analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  •     program ochrony przyrody,
  •     określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i   ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).


Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej