Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Turystyka na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo

W uprawianiu turystyki na terenie lasów Nadleśnictwa Mrągowo pomocna jest wiedza o trudnościach i zagrożeniach, które możemy napotkać na naszej drodze.

Przebywanie na obszarach leśnych w celach turystycznych i rekreacyjnych może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Decyzje dotyczące wejścia do lasu turysta indywidualny podejmuje samodzielnie, w oparciu o własne doświadczenie.

Dlatego TURYSTO  pamiętaj:

  • przed wejściem do lasu sprawdź prognozę pogody i przygotuj odpowiedni strój;
  • bądź przygotowany na zmianę aury;
  • dobrze mieć ze sobą nadajnik GPS (nawet w telefonie), który ułatwi orientację w terenie;
  • unikaj przebywania w lesie podczas burz i silnego wiatru;
  • nigdy nie przechodź pod złamanymi lub zawieszonymi drzewami (lub ich częściami);
  • unikaj zbliżania się do drzew pochylonych, uschniętych lub z uschniętymi konarami;
  • las jest domem wielu gatunków zwierząt; podczas leśnych wędrówek pamiętaj, żeby się do nich nie zbliżać.

 

Rozsądku i ostrożności nigdy za wiele, od tego zależy Twoje bezpieczeństwo.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Młodzież dba o czystość mrągowskich lasów

Młodzież dba o czystość mrągowskich lasów

W  Ośrodku Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy w Mrągowie od 10 września do 30 października bieżącego roku realizowana była innowacja autorstwa Barbary Zajkowskiej - wychowawcy OSiW OHP pt. „Dbajmy o czystość mrągowskich jezior i lasów”. Głównym założeniem akcji ekologicznej było oczyszczenie jednego z piękniejszych terenów Mrągowa czyli nadbrzeży jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającego do nich lasu, pogłębienie wiedzy ekologicznej, leśno-przyrodniczej wśród młodzieży, przygotowanie pojemników na śmieci oraz zagospodarowanie ich na w/w terenie.

W ramach przedsięwzięcia 20 września bieżącego roku przeprowadzono akcję ekologiczną sprzątania lasu i nadbrzeży jezior. Dzięki podpisanemu porozumieniu z gospodarzem terenu Nadleśnictwem w Mrągowie, w ramach nowatorskich działań realizowano kolejne zadania. Podczas zajęć praktycznej nauki zawodu, młodzież wspólnie z instruktorami praktycznej nauki zawodu wykonała pojemniki na śmieci oraz tabliczki z hasłami o zakazie zanieczyszczania lasu i ochronie środowiska.

Dzięki wspólnie podjętym działaniom Nadleśnictwa i Ośrodka Szkolenia i Wychowania w miniony czwartek, 8 listopada na w/w terenie zostały ustawione tabliczki mówiące o ochronie przyrody i zakazie zaśmiecania lasu oraz kosze na śmieci, które zamontowano przy ścieżce spacerowo -  rowerowej biegnącej wzdłuż lasu. Zagospodarowanie lasu nad j. Czos i j. Sutapie Małe było zakończeniem i podsumowaniem dwumiesięcznej pracy uczestników i kadry OSiW w Mrągowie, do  której włączył się również mieszkaniec Mrągowa, emerytowany pracownik OSiW p. Wiesław Rydzyński, który uczestniczył od początku w realizacji projektu.

Jednak to nie koniec działań ekologicznych, leśno-przyrodniczych i współpracy z gospodarzem terenu. Kolejnym zadaniem objętym porozumieniem jest stała opieka uczestników koła ekologicznego funkcjonującego w OSiW, nad nadbrzeżami jezior Czos i Sutapie Małe oraz przylegającym do niego lasem. Zaplanowano również wiele innych przedsięwzięć, które objęte są harmonogramem koła ekologicznego i będą realizowane w bieżącym roku szkolnym pod opieką wychowawcy OSiW  p. Agnieszki Cioch. Jesteśmy przekonani, że umieszczone w lesie pojemniki oraz hasła widniejące na tabliczkach przyczynią się do zmiany postępowania, zachowania użytkowników tego pięknego terenu i masowych akcji oczyszczania kompleksów leśnych będzie coraz mniej