Asset Publisher
Sprzedaż drewna
Sprzedaż detaliczna drewna prowadzona jest w siedzibach leśnictw Nadleśnictwa Mrągowo.
Leśnictwa prowadzą sprzedaż detaliczną drewna, produktów niedrzewnych i produktów użytkowania ubocznego.
Sprzedaż następuje według obowiązującego cennika detalicznego i warunków sprzedaży.
Drewno sprzedawane w Nadleśnictwie Mrągowo przygotowywane jest zgodnie z wymaganiami jakościowo-wymiarowymi drewna określonymi w normach i warunkach technicznych stosowanych w PGL LP do pomiaru i klasyfikacji surowca drzewnego. Organizacja wywozu oraz ewentualna manipulacja drewna przed załadunkiem leży po stronie kupującego.
Nadleśnictwo sprzedaje drewno ułożone przy drodze wywozowej.
Dokumentem rozchodu drewna jest asygnata wystawiona przez leśniczego prowadzącego sprzedaż drewna, do której dołączany jest paragon fiskalny lub faktura VAT.
Wywóz zakupionego drewna z lasu odbywa się w dni robocze, po uzgodnieniu z leśniczym i wpisaniu przez leśniczego daty wywozu na asygnacie.
Nabywcę obowiązuje termin wywozu podany na asygnacie i nie powinien on być dłuższy niż 14 dni od daty zakupu drewna.
Drewno średniowymiarowe (w tym opałowe) mierzy się w metrach przestrzennych lub metrach sześciennych.
Metr przestrzenny stosuje się przy pomiarze drewna ułożonego w stos, zmierzonego razem z korą i pustymi przestrzeniami między wałkami.
Metr sześcienny stosuje się do określania ilości samego drewna, bez kory i pustych przestrzeni między wałkami, znajdującego się w ten sposób zmierzonym stosie. W jednym metrze przestrzennym zawartość samego surowca drzewnego wynosi zazwyczaj w zależności od gatunku od 60 do 70% (n.p. 1 mp x 0,6 = 0,6 m3).
W związku z tym ceny m3 i mp są różne. Cena 1 mp jest zawsze niższa (o około 30-40% w zależności od gatunku) niż cena 1 m3.
Nadleśnictwo Mrągowo informuje o możliwości nabycia pozostałości drzewnych po ścince i wyróbce drewna przez osoby fizyczne z zastosowaniem metody samowyrobu. Szczegółowe informacje można uzyskać w leśnictwach.
Informacje dotyczące sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Mrągowo można uzyskać pod numerem telefonu 89 741 30 83 w dni robocze w godzinach od 7.00 do 15.00.
Materiały do pobrania:
Asset Publisher
Pamiętamy!
Pamiętamy!
Minęło 10 lat od posadzenia w Nadleśnictwie Mrągowo Dębu Papieskiego. Pracownicy Nadleśnictwa Mrągowo oraz zaproszeni goście spotkali się przy Izbie Edukacyjnej w Borowie, gdzie rośnie Dąb Papieski. Spotkanie wypełnia misję Jana Pawła II jednoczenia ludzi. W uroczystości wzięli udział: miejscowy duszpasterz ks. Witold Moszczyński, poseł na Sejm RP Jerzy Gosiewski, władze lokalne Starosta Antonii Karaś i Wójt Józef Maciejewski oraz rodzice i uczniowie, którzy sadzili dęba 10 lat temu.
Historia Dębów Papieskich sięga 2004 roku, kiedy to papież Jan Paweł II pobłogosławił nasiona dębu przywiezione do Watykanu przez leśników. Żołędzie pochodziły z jednego z najstarszych dębów w Polsce, z dębu Chrobrego (jego wiek szacuje się na ponad 760 lat). Sadzonki, które wyrosły z tych nasion, zostały podzielone między nadleśnictwa, szkoły, seminaria duchowne i sanktuaria. Każda sadzonka posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem. Drzewka te są pomnikiem czasu, kiedy papieżem był Polak, Jan Paweł II.
Podczas spotkania został odczytany list Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego i Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego dotyczący 1050 rocznicy chrztu Polski. Wydarzenie to było niewątpliwie przełomowe dla dziejów naszego kraju.