Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody

Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo znajdują się 4 rezerwaty: dwa rezerwaty leśne, rezerwat faunistyczny i rezerwat torfowiskowy.

Rezerwat Bukowy - rezerwat leśny o powierzchni 8,64 ha położony na terenie Leśnictwa Reszel, utworzony w 1954 r. Celem ustanowienia rezerwatu było zachowanie i ochrona drzewostanu bukowego na krańcach swego wschodniego zasięgu.

Rezerwat Dębowo - rezerwat leśny o powierzchni 25,83 ha położony na terenie Leśnictwa Dębowo, utworzony w 1954 r. Przedmiotem ochrony jest drzewostan bukowy o cechach zespołu naturalnego, będącego najdalej wysuniętym na wschód naturalnym stanowiskiem gatunku.

Rezerwat Piłaki – rezerwat faunistyczny o powierzchni 52,45 ha położony na terenie Leśnictwa Borówko, utworzony w 1991 r. Powołany w celu ochrony noclegowisk żurawi w okresie wędrówki wiosennej i jesiennej, miejsc żerowania i gniazdowania wielu gatunków ptaków oraz stanowisk gatunków roślin rzadkich i podlegających ochronie.

Rezerwat Gązwa – rezerwat torfowiskowy o powierzchni 204,76 ha położony na terenie Leśnictwa Złoty Potok, utworzony w 1958 r. Dominują tutaj torfowiska wysokie porośnięte w większości niskiej jakości drzewostanami sosnowymi. Celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowisk śródleśnych, przejściowych i wysokich, charakterystycznych dla Pojezierza Mazurskiego.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Majowe zaskoczenie

Majowe zaskoczenie

Przysłowia ludowe mówią, że w marcu jak w garncu i kwiecień plecień poprzeplata trochę zimy trochę lata. O maju jest również przysłowie. W maju jak w raju. I rzeczywiście ostatnie dni pozwoliły nam się cieszyć piękną, słoneczną pogodą. Jakie zaskoczenie było dzisiaj, gdy za oknem zobaczyliśmy śnieg! 

Przyroda lubi płatać figle, jednak doświadczeni leśnicy dbają o swój las, a przede wszystkim o młode pokolenie lasu.

O tej porze roku od mrozu najbardziej cierpią drzewka, które już rozpoczęły swój wzrost, czyli te które mają już zielone listki lub świeże igiełki (modrzew). Na szkółce leśnej w takiej sytuacji stosuje się zamgławiania. Woda z mgły zamarza na zielonych listkach i tworzy ochronę tych cennych części roślin. Tym razem nasza szkółkarka nie musiała stosować tej metody, bo spadł śnieg. I jak się okazuje to właśnie śnieg otulił i ochronił przed mrozem małe drzewka.

Jednak ten sam śnieg mógł przysporzyć wiele kłopotu w nieco starszych drzewostanach (uprawach, młodnikach). Mokry jest ciężki i pod wpływem tego ciężaru drzewa przechylają się i mogą nawet się połamać. Dobrze, że dzisiejsze słońce szybko rozpuściło zalegającą śniegową pierzynkę i nie odnotowaliśmy dużych uszkodzeń.

Opad śniegu dostarczył w lesie odrobinę wody, której w ostatnim czasie brakowało. I tak jak mówi kolejne przysłowie: Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło!