Asset Publisher Asset Publisher

ZANOCUJ W LESIE

ZANOCUJ W LESIE

Już od listopada 2019 roku zapraszamy chętnych do nocowania w naszych mrągowskich lasach. Teraz nie tylko dla bushcraftowców, ale dla wszystkich co lubią bliski kontakt z naturą.

Lokalizacja widoczna jest na mapie www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Zachęcamy do korzystania z aplikacji mBDL

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru, który znajduję się w załączniku do pobrania na dole strony
  2. Mamy do zaoferowania 3 miejsca ogniskowe na terenie objętym programem, zanim jednak rozpalisz ognisko zapoznaj się z regulaminem
  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu
  5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.
  6. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Na naszym terenie są 3 koła łowieckie: 
    • Akademickie Koło Łowieckie DARZ BÓR
    • Koło Łowieckie ODYNIEC
    • Koło Łowieckie PONOWA
  7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu, musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się w załączniku do pobrania na dole strony oraz przesłanie go na adres gabriela.ulewicz@olsztyn.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Koordynator programu:

Gabriela Ulewicz

tel. 530 995 221

gabriela.ulewicz@olsztyn.lasy.gov.pl

 

Nadleśnictwo Mrągowo należy do jednego z 46, które w 2019 przystąpiły do pilotażu obszarów przeznaczonych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu.

 

Jeżeli korzystasz turystycznie lub rekreacyjnie z naszych lasów, wypełnij ankietę.

Pomoże nam to w ulepszaniu programu.

Dziekujemy :)

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśne mogiły

Leśne mogiły

Dziś 2. listopada, w katolickiej tradycji jest to Dzień Zaduszny, dzień wspominania osób zmarłych.

Jest to odpowiedni czas, żeby przybliżyć temat leśnych mogił.

Las od zawsze był niemym świadkiem historii. Stał się miejscem spoczynku dla osób miejscowych jak i  tych z dalekich stron, których los przygnał w to miejsce, jak myśleli tylko na chwilę.

Na terenie mrągowskich lasów znajdują się cmentarze przywioskowe (Borowo, Gązwa, Gajno, Wola Maradzka, Święta Lipka), cmentarze przy dawnych majątkach ziemskich (Brejdyny tzw. Cmentarna Góra; cmentarz pracowników majątku Gajno; grobowiec właścicieli majątku Sorkwity) oraz mogiły jedno- lub kilkuosobowe.

5km od Mrągowa, przy miejscowości Kromnice, znajduje się grób znany jako mogiła dróżnika. Jednak jak udało się ustalić miejscowemu podleśniczemu, najprawdopodobniej jest to mogiła włoskiego żołnierza powracającego z frontu, któremu nie udało się dotrzeć do domu.

W lesie pomiędzy miejscowościami Stamka i Lasowiec znajdują się groby rodziny: rodziców oraz dwójki dzieci. Zostali oni zamordowani w trakcie II wojny światowej, a o miejsce ich spoczynku zadbali współmieszkańcy.

Na terenie leśnictwa Dębowo znajdują się dwie mogiły 5 rosyjskich żołnierzy z I wojny światowej, a nieopodal pojedyncza mogiła żołnierza niemieckiego z okresu II wojny światowej.

To tylko niektóre z naszych leśnych mogił. Podane zostały tylko suche fakty, opis zdarzeń, które zapisały się w pamięci miejscowej ludności. Jakie ludzkie tragedie kryją się za tymi cichymi świadkami historii, pozostaje nam się tylko domyślać. Wprawiają w zadumę i przywołują do refleksji. Gdy znajdziemy się w pobliżu nich zatrzymajmy się, odgarnijmy nieco liści, pomóżmy zachować je dla kolejnych pokoleń jako pamiątkę i przestrogę z dawnych lat.

Wszystkie mogiły i cmentarze znajdziecie Państwo na stronie czaswlas.pl zaznaczając zakładkę „Historyczne”.