Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.


Zastępca Nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych.


Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie: selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego.
Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, sporządza również deklarację podatku leśnego i przekazuje do kontroli merytorycznej i rachunkowej głównemu księgowemu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi. Sprawuje nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa w zakresie powierzonym przez Starostę Powiatowego.

Leśnictwa  są podstawą jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.


Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.


Główny Księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo – księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo – księgowym.


Sekretarz kieruje działem administracyjno - gospodarczym i jest odpowiedzialny za całokształt spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa.

Dział administracyjno – gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupu środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury.

Specjalista ds. pracowniczych  podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi  całokształt prac kadrowo – płacowych w nadleśnictwie.


Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnik, bezpośrednio podległy komendantowi posterunku
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera Rady Ministrów

Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera Rady Ministrów

Polak Mały – pod takim hasłem w tym roku odbył się Dzień Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera Rady Ministrów w Warszawie. Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Mazurskie reprezentował tam Lasy Państwowe. Dzieci odwiedzające nasze stoisko miały wiele zadań do wykonania podczas leśnych warsztatów. A kiedy miały ochotę odpocząć mogły ukryć się w „ostoi", bo właśnie taki fragment lasu przywieźliśmy z Mazur do stolicy. Rodzice z uśmiechem witali nas i podkreślali, że dobrze widzieć leśników w środku miasta.

Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko podkreślił, że dzieci i młodzież powinny znać rodzimą przyrodę. A miłość do lasu trzeba pielęgnować od najmłodszych lat.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym dzieci tworzyły pocztówki z darów lasu. Młodzi odkrywcy przyrody chętnie podpatrywali przez mikroskopy owady. I dzieci i dorośli byli zaskoczeni, że kornik jest taki malutki. Rozpoznawanie gatunków drzew leśnych było wyzwaniem dla małych i dużych.

Wśród szacownych gości, którzy odwiedzili nasze stoisko był również Podsekretarz Stanu Andrzej Konieczny. Wszyscy odwiedzający wyrażali zainteresowanie mazurską przyrodą i z sentymentem wspominali pobyt na Mazurach.