Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Chronionego Krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Mrągowo znajduje się 5 obszarów chronionego krajobraz.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Rzeki Guber o powierzchni 14 363,8 ha, położony na terenie powiatów Bartoszyce, Kętrzyn, Giżycko i Olsztyn, w gminach Sępopol, miasto Sępopol, Korsze, Barciany, Bisztynek, Kętrzyn, miasto Kętrzyn, Reszel, Ryn i Kolno.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Symsarny o powierzchni 19 329,8 ha, położony na terenie powiatów Lidzbark Warmiński i Olsztyn, w gminach Lidzbark Warmiński, Kiwity, Kolno, Jeziorany, miasto Jeziorany i Biskupiec.

Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Legińsko-Mrągowskich o powierzchni 20 615,9 ha, położony na terenie powiatów Kętrzyn, Mrągowo i Olsztyn, w gminach Reszel, Mrągowo, miasto Mrągowo, Sorkwity, Kolno i Biskupiec.

Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich o powierzchni 85 527,0 ha, położony na terenie powiatów Węgorzewo, Giżycko, Mrągowo i Pisz, w gminach Węgorzewo, miasto Węgorzewo, Giżycko, miasto Giżycko, Ryn i miasto Ryn.

Obszary Chronionego Krajobrazu Otuliny Mazurskiego Parku Krajobrazowego - Zachód o powierzchni 7 381,0 ha, położony na terenie powiatu Mrągowo, w gminach Mrągowo, Mikołajki i Piecki.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

BOCIANY NADAJĄ

BOCIANY NADAJĄ

Wczoraj na terenie Nadleśnictwa Mrągowo udało się zaobrączkować oraz założyć nadajniki dla dwóch młodych bocianów czarnych.

W połowie czerwca, gdy rodzice bocianów nie pilnują już tak swoich młodych i opuszczają gniazdo na dłużej w poszukiwaniu pożywienia, można było „wkraść” się do gniazda i bezpiecznie zdjąć młode bociany, aby wykonać na nich pomiary. W tym celu specjaliści z Komitetu Ochrony Orłów z Olsztyna wspięli się na drzewo z bocianim gniazdem. Bezpiecznie wyciągnęli maluchy z gniazda wkładając je do bawełnianego worka i spuścili w dół w celu dokonania pomiarów. Młode bociany czarne nie są jeszcze wcale czarne, a ich nogi i dzioby nie są czerwone. Takie umaszczenie będą miały jednak już niedługo.  Nasze młode bociany ważyły troszkę ponad 3 kg, a dzioby miały długości koło 10 cm. Dorosłe bociany czarne również ważą koło 3 kg, ale długość dzioba osiąga nawet do 18 cm. Maluchom założono obrączki oraz nadajniki GPS. Nadajniki zostały założone w ramach projektu BocianiMy w Lasach. Dzięki takim cudom techniki będziemy mogli zbadać gdzie dokładnie  rodzeństwo poleci już pod koniec sierpnia i czy jak rodzina będą trzymać się razem, czy może wybiorą inne kierunki. A to czy do nas wrócą okaże się dopiero za mniej więcej 3 lata, gdy osiągną dojrzałość płciową.

Jeden z naszych bocianów „Szczęściarz” otrzymał nadajnik o numerze 13, lecz my nie wierzymy w przesądy i wiemy, że to będzie szczęśliwy numer dla niego i boćkowi uda się pomyślnie wrócić do nas.

Bardzo dziękujemy za współpracę  Komitetowi Ochrony Orłów za to, że mogliśmy brać udział w takim wspaniałym  wydarzeniu.

Więcej informacji o samym projekcie znajduje się na stronie: http://bocianimy.pl/